Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Tomasz Nikiel.
Kategoria: Alkoholizm

Udostępnij

Alkoholizm, podobnie jak uzależnienie od każdej innej substancji psychoaktywnej, niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji dla zdrowia. O szkodach, jakie wyrządza w organizmie człowieka nadmierne spożycie napojów wyskokowych wiadomo już od dawna – liczne badania przeprowadzane na przestrzeni lat, potwierdziły destrukcyjny wpływ używki na niemal każdy organ w naszym ciele. Warto jednak zaznaczyć, że jego niekorzystne działanie nie ogranicza się wyłącznie do płaszczyzny fizycznej. Wskutek nadużywania etanolu cierpi niestety również mózg, bezpośrednio przyczyniając się do pogorszenia jego stanu psychicznego. Wyjaśniamy, jakie są psychiczne skutki picia alkoholu oraz jakie choroby psychiczne po odstawieniu alkoholu występują najczęściej.

Jak alkohol wpływa na lęk i zaburzenia lękowe

Badanie wpływu alkoholu na zdrowie psychiczne jest niełatwym zadaniem – niekiedy bardzo trudno stwierdzić, czy dane zaburzenie stanowi przyczynę, czy może konsekwencję jego nadużywania. Dodatkowo, wiele z negatywnych objawów psychicznych widocznych jest dopiero po odstawieniu używki. Wyróżniamy jednak kilka chorób, których podłoża niewątpliwie można doszukiwać się w uzależnieniu od etanolu. Według zagranicznych badań, prawie 50% osób przechodzących terapię i odwyk alkoholowy spełnia co najmniej jedno kryterium rozpoznania zaburzeń lękowych. Nadużywanie napojów wyskokowych zwiększa ryzyko ich występowania niemal dwukrotnie! Wynika to między innymi z faktu, iż substancja ta wywołuje efekty naśladujące fizyczne objawy lęku i właśnie tak odczytywane są one przez mózg. Ponadto długotrwałe konsekwencje picia alkoholu wiążą się z rozregulowaniem wydzielania neuroprzekaźników, do których należy odpowiedzialna za dobre samopoczucie serotonina. Wskutek nadmiernego spożywania etanolu jej poziom się obniża, co w rezultacie prowadzi do wystąpienia lub zaostrzenia się nie tylko stanów lękowych, ale również depresji.

Borderline i zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne a spożycie alkoholu

Nadużywanie alkoholu, oprócz wywoływania chorób psychicznych, może również przyczyniać się do wzmocnienia tych już istniejących. Szczególnemu nasileniu ulegają objawy zaburzeń osobowości, które według badań towarzyszą ponad połowie osób zmagających się z alkoholizmem. Najczęściej dotyczy to ludzi dotkniętych zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi oraz borderline. Dolegliwości te wiążą się z odczuwaniem bardzo przykrych emocji, strachu oraz stresu, zaś używka stanowi dla nich swego rodzaju ucieczkę od problemów, z którymi nie są w stanie sobie poradzić. Niestety ulga jest pozorna i tymczasowa – w dłuższej perspektywie czasu nadużywana substancja prowadzi jedynie do pogłębienia występujących objawów. Ponadto wystąpić może jeszcze bardziej dotkliwa zmiana osobowości po alkoholu osoby uzależnionej – w domu, a z czasem nawet w pracy przejawia agresję, impulsywność czy też skłonność do zachowań destrukcyjnych. Jeżeli czujesz, że tracisz kontrolę nad ilością ich spożywania, nie bój prosić się o pomoc. Specjalistycznej opieki udzieli Ci prywatny ośrodek uzależnień Medjol.

Alkohol jako „samoleczenie” i jego pułapki – mechanizm błędnego koła

Wiele osób alkohol traktuje jako środek do samoleczenia – opanowania targających nimi emocji, smutku czy przygnębienia. Mimo, iż chwilowo poprawia nastrój, w dłuższej perspektywie używka ta jedynie go pogarsza, a z czasem wystąpić mogą już nieodwracalne zmiany w mózgu. Po alkoholu samopoczucie zwykle wzrasta, a jego niekiedy znaczący spadek następuje dopiero po wytrzeźwieniu. Zachęca tym samym człowieka zmagającego się z uzależnieniem i zaburzeniami psychicznymi do przyjęcia kolejnej dawki, co napędza mechanizm błędnego koła. Im więcej osoba pije, tym więcej substancji musi przyjąć, aby uzyskać pożądany efekt „ulgi”. Przez to coraz bardziej zwiększa się ryzyko wystąpienia coraz to poważniejszych problemów na tle psychicznym – paranoi, halucynozy, a nawet padaczki alkoholowej. Warto również podkreślić, że alkoholizm to choroba niebezpieczna dla zdrowia i życia osoby uzależnionej, która w skrajnej sytuacji prowadzić może do śmierci. Z tego względu niezwykle ważne jest zgłoszenie się o pomoc. Pamiętaj, że używki nie są rozwiązaniem problemu. Jeżeli czujesz, że tracisz kontrolę nad swoim życiem oraz nałogiem – zgłoś się do specjalistycznej placówki, jaką jest ośrodek uzależnień alkoholowych.

Leczenie współwystępującego alkoholizmu i zaburzeń psychicznych

Alkoholizm prowadzi do obniżenia jakości życia oraz degradacji niemal każdego organu w ciele, niekiedy wywołując nieodwracalne zmiany. Warto jednak zaznaczyć, że podjęcie leczenia jest w stanie zatrzymać postępujące zniszczenia w organizmie, przywracając osobie uzależnionej kontrolę i stopniowo odbudowując jego zdrowie. Połączenie psychoterapii z terapią uzależnień to wyjątkowo skuteczne narzędzia, wskutek których kondycja ciała psychika niepijącego z czasem ulega poprawie! Nie bój prosić się o pomoc – rozpocznij leczenie w specjalistycznym ośrodku Medjol i odzyskaj radość z życia!

O autorze: Tomasz Nikiel

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button