Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Tomasz Nikiel.
Kategoria: Warto wiedzieć

Udostępnij

Uzależnienie od hazardu jest poważnym zaburzeniem, które może mieć dalekosiężne konsekwencje dla jednostki i jej otoczenia. Charakteryzuje się niekontrolowaną potrzebą wykonywania różnych aktywności związanych z losowymi grami. Hazard wpływa nie tylko na finanse, ale także na relacje osobiste, zdrowie psychiczne i funkcjonowanie zawodowe osoby uzależnionej. Sprawdź, jak rozpoznać, czy bliska osoba ma problem i gdzie zgłosić się po pomoc.

Czym jest uzależnienie od hazardu?

Uzależnienie od hazardu jest zaburzeniem polegającym na częstym i intensywnym uczestnictwie w różnych formach gier hazardowych. Stopniowo obstawianie, granie w karty czy ruletę zaczyna dominować nad wszystkimi innymi zainteresowaniami i czynnościami. Osoby z tym zaburzeniem często tracą kontrolę nad swoim zachowaniem – po pierwszych wygranych, następuje seria przegranych. Brak środków finansowych nie jest problemem, zaczyna się tworzyć spirala zadłużenia. Stopniowo fazy uzależnienia od hazardu przechodzą jedna w drugą, a konsekwencją takiego postępowania jest brak pracy, utrata zaufania wśród bliskich, długi czy nawet przestępstwa. Hazard staje się sposobem na radzenie sobie z negatywnymi emocjami lub ucieczką od rzeczywistości. Co zrobić, jeżeli bliski wpadł w sidła gier losowych? Warto pamiętać, że leczenie hazardu może być skuteczne, o ile pacjent chce zmienić swoje życie. To trudny proces, który wymaga cierpliwości, pracy nad sobą i czasu.

Objawy uzależnienia od hazardu

Uzależnienie od hazardu – objawy mogą na początku mogą być trudne do zaobserwowania. Rozpoczyna się zwykle niewinnie – od zwykłego zainteresowania się grami czy rozmów. Następnie pojawia się spędzanie dużych ilości czasu na grach hazardowych, utrata poczucia kontroli nad swoim zachowaniem potrzeba obstawiania większych stawek. Niepokojącym objawem jest dyskomfort psychiczny, który wynika z braku dostępu do hazardu. Pojawiają się kłamstwa, długi, następuje utrata dawnych zainteresowań, często również zwolnienie z pracy, zaniedbywanie obowiązków i relacji z bliskimi. Hazard – uzależnienie opiera się na podobnym mechanizmie, co spożywanie alkoholu – po odstawieniu występuje drażliwość, niepokój, depresja czy bezsenność, a nawet agresja. Osoby uzależnione często wracają do gry, aby odzyskać stracone pieniądze, co prowadzi do powstania błędnego koła. Nasilają się kolejne problemy finansowe, rodzinne, społeczne i zawodowe.

Kryteria diagnostyczne uzależnienia od hazardu

Uzależnienie od gier hazardowych można zdiagnozować na podstawie kilku kryteriów:

  • Głód hazardowy – to stan silnej chęci, by zagrać. Najczęściej jest motywowana widmem wygrania wielkich pieniędzy czy możliwością łatwego wzbogacenia się,
  • Utrata kontroli – potrzeba stawiania coraz wyższych zakładów, nieudane próby ograniczenia lub zaprzestania,
  • Zespół abstynencyjny – niepokój lub drażliwość przy próbie odstawienia, poczucie winy, złość, chęć odkucia się w kolejnym zagraniu,
  • Granie sensem życia – sposób na ucieczkę od problemów, kłamstwa, ryzykowanie ważnych relacji lub porzucenie aktywności zawodowych na rzecz grania.

 

Skąd się bierze uzależnienie od hazardu

Przyczyny uzależnienia od hazardu są złożone i wielowymiarowe, obejmują czynniki genetyczne, psychologiczne i społeczno-ekonomiczne. Często osoby, które grają mają niskie poczucie własnej wartości, szukają adrenaliny i źródła przyjemności. Mają również współwystępujące zaburzenia, takie jak depresja, lęk czy zaburzenia osobowości. Patologiczny hazard może być również sposobem na radzenie sobie ze stresem, nudą, samotnością lub jako forma ucieczki od problemów. Czynnikiem, który wyzwala uzależnienie może być również chęć szybkiego wzbogacenia się lub spłacenia obecnego zadłużenia.

Uzależnienie od hazardu jest poważnym zaburzeniem, które wymaga profesjonalnej pomocy. Na początkowym etapie wchodzenia w nałóg zdarzają się okresy abstynencji, które najczęściej kończą się powrotem do grania. Pacjent sam musi zrozumieć powagę problemu i podjąć decyzję o leczeniu. Im wcześniej uzależnieni od hazardu zgłoszą się po profesjonalną pomoc, tym większa szansa na szybkie zaprzestanie grania. Chociaż zdarzają się przypadki samodzielnego wyjścia z nałogu to warto pamiętać, że podstawą efektywnego leczenia jest uświadomienie sobie, jak działa mechanizm uzależnienia, a także dotarcie do bezpośredniej przyczyny wystąpienia problemu. Prywatny ośrodek leczenia uzależnień zapewnia kompleksową opiekę, pełne wsparcie terapeutyczne oraz specjalny program zapobiegania nawrotom. Warto zawalczyć o siebie!

O autorze: Tomasz Nikiel

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button