Uzależnienie od hazardu, klasyfikowane jako jeden z rodzajów uzależnień behawioralnych, to bardzo poważna choroba, która negatywnie odbija się zarówno na życiu uzależnionego, jak i jej najbliższych. Problem ten z roku na rok dotyka coraz więcej osób w niemal każdym wieku, jednak świadomość społeczna na jego temat niestety dalej jest stosunkowo niewielka. Ze względu na fakt, iż przedmiot nałogu stanowi czynność, a nie substancja psychoaktywna, konsekwencje, które ze sobą niesie, mogą być bagatelizowane. Warto jednak pamiętać, że skutki uzależnienia od hazardu są równie poważne, co skutki alkoholizmu, lekomanii czy narkomanii. Przedstawiamy, jak nałóg wpływa na życie osoby uzależnionej.
Fizjologiczne skutki patologicznego hazardu
W przypadku zaburzenia, jakim jest uzależnienie od hazardu, skutki obejmują nie tylko sferę psychiczną, ale również fizyczną. Mimo, iż patologiczne granie w gry hazardowe nie powoduje typowych dla alkoholizmu czy narkomanii objawów odstawiennych, towarzyszące grze silne emocje oraz stałe napięcie często prowadzi do problemów zdrowotnych. Stres i pobudzenie wynikające z niepewności co do wyniku rozgrywki sprzyja rozwojowi zaburzeń pracy układu sercowo-naczyniowego. Wiele osób, które wpadły w sidła nałogu, doświadcza bólu w klatce piersiowej, znacznych skoków ciśnienia, duszności, a nawet omdleń. Są one również szczególnie narażone na zawał serca oraz udar. Ponadto objawy uzależnienia od hazardu, takie jak niemożność zaprzestania grania i skupienie całej koncentracji na grze sprawiają, że chory zaniedbuje swoje fizjologiczne potrzeby – nie potrafi zauważyć zmęczenia, głodu czy pragnienia. Dodatkowo uczestnictwu w grach losowych często towarzyszy palenie papierosów i spożywanie alkoholu, a czasem także narkotyków, co jest szybką drogą do wykształcenia się wielokrotnego uzależnienia.
Skutki psychologiczne uzależnienia od hazardu
Fizyczne symptomy mogą być bardzo niebezpiecznymi konsekwencjami, które niesie za sobą uzależnienie od hazardu. Objawy są jednak szczególnie widoczne w sferze psychicznej chorego. Wykształca się w nim mechanizm nałogowej regulacji uczuć, który sprawia, że osoba poszukuje ucieczki od swojego problemu w grach losowych. Uzależniony w trakcie grania doświadcza bardzo silnych i zmiennych emocji, przechodzących od stanów euforycznych do stanów lękowych. Skutki hazardu obejmują również bezsenność, utratę kontroli nad życiem, a także rozwój licznych zaburzeń psychicznych, w tym depresji, która w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do prób samobójczych. Chory nie jest w stanie racjonalnie ocenić sytuacji, często pogrąża się w marzeniach o wielkiej wygranej i nawet pomimo dużych strat finansowych, dalej ma nadzieję na zdobycie dużej sumy pieniędzy. Odbiera rzeczywistość w sposób zniekształcony, przez co rodzi się w nim przekonanie o tym, że ma jakikolwiek wpływ na ostateczny wynik gry i że zależy on od umiejętności, a nie przypadku. Wypiera oczywiste fakty, zaprzeczając istnieniu problemu nawet wtedy, gdy bliscy przedstawią na to dowody. Warto pamiętać, że aby wyjść z nałogu, konieczne jest leczenie uzależnienia od hazardu, obejmujące intensywną psychoterapię. Tego typu pomoc oferuje ośrodek leczenia uzależnień Medjol.
Zmiany w zachowaniu i nastroju osoby uzależnionej
Wskutek uzależnienia zachowanie chorego ulega gwałtownej i znacznej zmianie. Osoba zmagająca się z patologicznym hazardem staje się drażliwa, łatwo wpada w gniew, który zwykle połączony jest z agresją. Większość swojego czasu przeznacza na granie, zaniedbując przy tym swoje obowiązki rodzinne i pracownicze i porzucając dotychczasowe zainteresowania. Obstawia również coraz większe sumy pieniędzy, które zwykle przegrywa, co doprowadza do pogarszającej się sytuacji finansowej. W celu zdobycia środków na uczestnictwo w grach losowych zaciąga pożyczki, zarówno u znajomych, jak i w instytucjach pozabankowych, popadając tym samym w ogromne długi. Niekiedy ucieka się nawet do popełniania przestępstw – kradzieży, rozbojów czy też handlu narkotykami. Aby ukryć swoje uzależnienie, którego chory nie dostrzega, ucieka się do kłamstwa i manipulacji. Uwagi najbliższych są przez niego bagatelizowane, a wszelkie prośby o udanie się na leczenie hazardu kończą się kłótnią.
Hazard a relacje międzyludzkie
Uzależnienie od hazardu, podobnie jak inne uzależnienia, negatywnie wpływa nie tylko na osobę zmagającą się z nałogiem, ale także jej najbliższych. Wraz z postępowaniem zaburzenia, relacje rodzinne i przyjacielskie ulegają osłabieniu, a z czasem mogą całkowicie zaniknąć. Chorzy coraz bardziej separują się od swoich partnerów/partnerek, którzy często czują się skrzywdzeni, bezradni i opuszczeni. Stopniowo tracą zaufanie do osoby dotkniętej uzależnieniem, czego rezultatem jest niekiedy zakończenie związku. Na patologicznym hazardzie cierpią również dzieci. Mogą czuć się opuszczone przez rodzica, odczuwać złość i doświadczać stanów depresyjnych. Co więcej, uzależnienie opiekuna znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia u nich podobnego zaburzenia w przyszłości. Właśnie dlatego tak istotne jest leczenie patologicznego hazardu – jeżeli więc zauważysz u siebie niepokojące symptomy, wskazujące na rozwój nałogu, nie czekaj. Udaj się po pomoc i zawalcz o odzyskanie kontroli nad swoim życiem!