Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Tomasz Nikiel.
Kategoria: Alkoholizm

Udostępnij

Alkohol jest używką, która wpływa negatywnie na całe ciało. Długotrwałe picie powoduje spustoszenie w organizmie, niszczy organy, a w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci. Im szybciej chory podejmie leczenie, tym większa szansa na odzyskanie zdrowia i powrót do sprawności. Sprawdź, jakie są długotrwałe skutki picia alkoholu.

Wpływ alkoholu na układ pokarmowy

Układ pokarmowy jest odpowiedzialny za pobieranie pokarmu, trawienie i wchłanianie pokarmu, a także usuwanie niestrawionych resztek. W jego skład wchodzi jama ustna, ślinianki, przełyk, wątroba, trzustka, żołądek, pęcherzyk żółciowy, jelito cienkie, jelito grube, wyrostek robaczkowy i odbyt. Alkohol wpływa na działanie całego układu pokarmowego, co można zaobserwować już po jednym upiciu się. Najczęściej pojawiają się wymioty, problemy z koncentracją i równowagą, zgaga, ból brzucha czy biegunka, które zazwyczaj mijają po kilku godzinach. Kac skutecznie odstrasza wiele osób, dlatego decydują się na abstynencję. W przypadku długotrwałego nadużywania alkoholu powoduje zaburzenie funkcjonowania poszczególnych narządów. Pojawiają się zaburzenia pracy żołądka, nadprodukcja kwasu żołądkowego, zaburzenia mikrobioty jelitowej, nieprawidłowa praca ślinianek i zmniejszenie produkcji śliny, a także upośledzenie wchłaniania minerałów i witamin. Nadużywanie przyczynia się do występowania blisko 200 różnych chorób. Skutki picia alkoholu codziennie w obrębie układu pokarmowego najczęściej pojawiają się formie nowotworów jamy ustnej i gardła, przełyku, żołądka i jelita grubego, refluksu, zapalenia błony śluzowej żołądka, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapalenia trzustki, alkoholowego stłuszczenia wątroby lub jej marskości, a także zespołu przerostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO) i przewlekłych biegunek.

Alkohol a zdrowie wątroby

Skutki alkoholizmu dotykają najczęściej wątrobę. Organ pełni funkcje metaboliczne, wydzielnicze, wydalnicze oraz krążeniowe. Jest odpowiedzialna za usuwanie z organizmu alkoholu i leków, które wykazują potencjał uzależniający. U osób, które zmagają się z alkoholizmem, pierwszym stadium uszkodzenia jest stłuszczenie wątroby. Poprzez gromadzenie się tłuszczów organ się powiększa, zmienia kolor, a objawy są praktycznie niezauważalne. Czasami pojawiają się mdłości, zmniejszenie apetytu czy uczucie pełności. Ten proces można skutecznie odwrócić zachowując abstynencję. Już po dwóch tygodniach można zauważyć poprawę, a po sześciu stan wątroby wraca do normy. Leczenie alkoholizmu na tym etapie pozwala na znaczącą poprawę stanu zdrowia.

Kolejnym etapem jest zapalenie wątroby, które objawia się różnymi dolegliwościami – zażółceniem skóry, uszkodzeniem komórek narządu, mogą pojawić się bóle brzucha, mdłości, wymioty, gorączka czy poty. Całkowita abstynencja pozwala na zregenerowanie organu, ale wciąż będzie nadwrażliwa, a chory może cierpieć na zaburzenia funkcjonowania wątroby. W tym przypadku niezbędny będzie odwyk alkoholowy poprzedzony detoksem. Dzięki usunięciu toksyn i uzupełnieniu mikro i makroelementów organy stopniowo się regenerują.

Jeżeli osoba uzależniona nadal pije może rozwinąć się marskość. Skutki uboczne alkoholu objawiają się zaostrzeniem wymienionych objawów, a także do powstawania żylaków w przewodzie pokarmowym, hemoroidów, krwotoków, żółtaczki. Obniża się również tolerancja alkoholu. W takim przypadku zachowanie abstynencji nie spowoduje regeneracji narządu, ale powstrzyma rozwijanie się kolejnych zaburzeń.

Skutki nadużywania alkoholu dla układu sercowo-naczyniowego

Skutki zdrowotne alkoholizmu obejmują również układ sercowo-naczyniowy. W jego skład wchodzi serce, tętnice, żyły i naczynia włosowate. Jego rolą jest transport gazów oddechowy, substancji odżywczych, zbędnych produktów przemiany materii, hormonów i tlenu. Pełni ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu odporności i utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała. Alkoholizm przyczynia się do powstania choroby wieńcowej, a także zwiększa ryzyko wystąpienia zawału i udaru krwotocznego mózgu. Picie powoduje również nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, a finalnie może prowadzić do kardiomiopatii alkoholowej, czyli momentu, w którym serce się powiększa i nie jest w stanie prawidłowo pracować.

Alkohol i jego wpływ na układ nerwowy

Mózg, móżdżek, poszczególne nerwy, sploty i rdzeń kręgowy tworzą ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy. Pod wpływem alkoholu komórki zostają uszkodzone i pojawiają się różnego rodzaju dolegliwości. Najczęściej występuje problem z kontrolowaniem własnych emocji, pojawiają się problemy ruchowe czy utrata świadomości. Alkoholizmowi towarzyszą zaburzenia funkcji poznawczych, bezsenność, lęk, depresja, zaburzenia zachowania i osobowości. Alkohol uszkadza również mózg. Zachodzące zmiany przyczyniają się do rozwinięcia chorób neuropsychiatrycznych, w tym zaniku móżdżku, który jest odpowiedzialny za prawidłową równowagę, pozycję pionową ciała, płynność ruchów czy mowę.

Skutkiem nadużywania alkoholu mogą być również takie choroby jak zespół Otella, psychoza alkoholowa, depresja, otępienie, psychoza Korsakowa czy encefalopatia Wernickego (uszkodzenie mózgu wynikające z niedoboru witaminy B1). Ostatnie z dwóch wymienionych schorzeń powodują problemy z chodzeniem, stan splątania, a także zaburzenia w obrębie oczu, amnezję wsteczną i następczą, upośledzenie pamięci świeżej, czy zaburzenia w kontrolowaniu swojego zachowania.

Szkodliwość picia alkoholu jest ogromna. Warto pamiętać, że objawom fizycznym często towarzyszą również objawy psychologiczne. Jedynie odpowiedni detoks i terapia przeprowadzona przez specjalistów są w stanie pomóc choremu odzyskać kontrolę nad własnym życiem. Nieodwracalne skutki picia alkoholu często obejmują również relacje rodzinne i zawodowe – jedynie praca ze specjalistą pozwala znaleźć właściwą drogę do trzeźwości.

O autorze: Tomasz Nikiel

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button