Nadmierne spożywanie środków odurzających niesie za sobą szereg niezwykle niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych – uzależnienie od narkotyków to tylko jedna z nich. Na ich nadużywaniu cierpi bowiem cały organizm. Funkcjonowanie niemal każdego organu i układu w ciele człowieka zostaje zaburzone, prowadząc niekiedy do nieodwracalnych już uszkodzeń, a w najpoważniejszych przypadkach nawet do śmierci. Wyjaśniamy, jakie są fizyczne skutki zażywania narkotyków różnego rodzaju.
Stymulanty i ich wpływ na układ sercowo-naczyniowy
Wyróżnić możemy różne rodzaje narkotyków, których oddziaływanie negatywnie wpływa na odmienne organy. Jednym z nich są stymulanty – to grupa substancji psychoaktywnych wykazująca tzw. właściwości aktywizujące. Zaliczana jest do nich między innymi kokaina czy amfetamina. Ich działanie polega na pobudzeniu czynności układu nerwowego, w wyniku czego dochodzi do wyostrzenia zmysłów, zwiększenia energii oraz znaczną poprawę samopoczucia. Ta ostatnia określana jest mianem euforii, czyli nienaturalnie wręcz dobrego nastroju. Stymulanty powodują bowiem ogromny wyrzut endorfin, niemożliwy do osiągnięcia naturalnymi sposobami. Niestety, pozornie pozytywne efekty niosą za sobą niezwykle poważne konsekwencje zdrowotne, a wpływ narkotyków na organizm człowieka może być tragiczny w skutkach. Na ich nadużywaniu najbardziej cierpi układ sercowo-naczyniowy. Substancje te powodują bowiem tachykardię, czyli częstoskurcz serca, podnoszą ciśnienie krwi oraz obkurczają naczynia krwionośne. W konsekwencji wystąpić może niewydolność lub zawał serca, arytmia, w tym migotanie przedsionków, a nawet wylew krwi do mózgu. Czasem dochodzi także do zapalenia mięśnia sercowego, prowadzącego nawet do jego uszkodzenia. Aby zapobiec tym skutkom, konieczne jest leczenie narkomanii.
Opioidy i ich wpływ na układ oddechowy
Niezwykle często nadużywaną grupą narkotyków są opioidy, czyli leki przeciwbólowe stosowane do leczenia chronicznych, silnych bólów. Należy do nich między innymi morfina, fentanyl, tramadol, a także najbardziej uzależniająca substancja psychoaktywna na świecie – heroina. Niestety ze względu na swoje uspokajające działanie, hamowanie odczuwania bólu oraz wywoływanie stanu euforii wiele osób stosuje je w celach rekreacyjnych. Warto zaznaczyć, że ich używanie bez wskazań lekarskich prowadzi nie tylko do silnego uzależnienia, ale również bardzo przykrych skutków ubocznych. Jedne z najbardziej niebezpiecznych konsekwencji wiąże się z zaburzeniem układu oddechowego i wystąpieniem tzw. depresji oddechowej. Opioidy hamują bowiem mechanizmy regulujące odruchy oddechowe, czego konsekwencją jest spłycenie oddechu i zmniejszenie jego częstotliwości. Mózg po narkotykach z tej grupy, a właściwie ośrodek oddechowy nie jest w stanie właściwie pracować, co niekiedy prowadzi do całkowitego zatrzymania oddechu, a w konsekwencji śmierci. Pamiętaj – jeżeli zauważysz u siebie objawy uzależnienia od opioidów, nie bój prosić się o pomoc. Specjalistyczna opieka medyczna, detoks od narkotyków i terapia uzależnienia skutecznie wesprze Cię w walce z nałogiem.
Wpływ narkotyków na różne układy organizmu
Jak już wcześniej było wspomniane, narkotyki szkodliwie oddziałują na niemal każdy układ organizmu. Środki odurzające mają bezpośredni wpływ na zaburzenie układu pokarmowego czy hormonalnego Ogromne zniszczenia wyrządzają między innymi w układzie nerwowym, zaburzając działanie neuronów i w konsekwencji prowadzą do niekiedy nieodwracalnych zmian. Wystąpić mogą zaburzenia psychiczne, jak depresja, stany lękowe czy psychozy, często dochodzi również do zaburzeń osobowości oraz chwiejności emocjonalnej. Ponadto narkotyki znacznie zwiększają ryzyko udaru mózgu i napadów padaczkowych. Warto zaznaczyć, że podjęcie leczenia pomaga w zapobieganiu konsekwencjom. Trudno stwierdzić, jak długo regeneruje się mózg po narkotykach – zależy to bowiem od wielu czynników. Zgłoszenie się do specjalistycznego ośrodka, takiego jak ośrodek terapii uzależnień Medjol jest jednak w stanie zatrzymać jego degenerację.
Długotrwałe skutki nadużywania narkotyków
Konsekwencje długotrwałego nadużywania narkotyków są bardzo poważne. Wskutek nadmiernego spożywania substancji psychoaktywnych znacznie zwiększa się ryzyko nowotworów, uszkodzenia wątroby, serca czy płuc. Twarz po narkotykach zmienia się wręcz nie do poznania – skóra staje się ziemista, pojawiają się wypryski, a przez urojenia i wrażenie pełzania pod skórą występujące po niektórych z nich mogą wystąpić również głębokie rany spowodowane nadmiernym drapaniem. Występowanie chorób psychicznych, zaburzenia funkcjonowania organów wewnętrznych i przeróżnych układów to jednak nie jedyne skutki. Uzależnienie i nadmierne spożywanie narkotyków obejmują również poważne konsekwencje społeczne. Pogorszeniu ulegają relacje z najbliższymi, a normalne funkcjonowanie osoby zmagającej się z nałogiem stopniowo staje się niemożliwe. Dlatego właśnie tak ważne jest podjęcie leczenia. Specjalistyczna opieka może skutecznie przywrócić kontrolę nad swoim życiem i pomóc w wyjściu z sidła uzależnienia.