Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Warto wiedzieć

Udostępnij

Uzależnienie od gier hazardowych to przykład uzależnień behawioralnych. Jak w wielu innych rodzajach uzależnienia, tak i tutaj granica między zabawą, a poważnym problemem i wpadnięciem w sidła nałogu jest bardzo cienka. Popkultura oficjalnie przyzwala bowiem na uczestniczenie w grach hazardowych. Wizyty w kasynie, czy szukanie szczęścia przy automatach często wykorzystywane są w filmach, przez co ogromne ryzyko i nieszczęście nałogowych graczy przykrywane są piękną scenografią, a sam problem nałogu grania bywa ignorowany. Rodziny osób uzależnionych doskonale wiedzą jednak, jak wygląda prawda i że patologiczny hazard musi być leczony.

Czy to już uzależnienie?

Po czym rozpoznać, że regularna gra w brydża, obstawianie zakładów, czy wizyty w kasynie to już uzależnienie, które należy leczyć? Wyselekcjonowano kilka objawów, które stanowią przysłowiowe czerwone flagi w przygodzie z hazardem. Jeśli gracz bardzo silnie skupia się na grze, opracowuje strategię, podnosi stawki i usprawiedliwia kolejne rundy tym, że chce się jedynie odegrać, to znak, że konieczna może być pomoc. Alarmujące jest również ukrywanie wizyt w kasynie przed najbliższymi. Z jednej strony chory odrzuca myśl o tym, że jest uzależniony, ale z drugiej strony wie, że postępuje niewłaściwie, dlatego nie chce, by o jego sekrecie dowiedzieli się najbliżsi. Przyznanie się do tego, że konieczne jest profesjonalne leczenie uzależnienia od hazardu to akt ogromnej odwagi, który stanowi pierwszy, najważniejszy krok do normalnego, zdrowego życia. Tymczasem większość uzależnionych uznaje to za akt bezradności, czym jeszcze bardziej obniża swoją samoocenę. Wśród objawów, które wskazują na uzależnienie, wyróżnia się jeszcze zaniedbywanie obowiązków domowych, zastawianie wartościowych przedmiotów w lombardach, czy zaciąganie pożyczek i kredytów. To właśnie rosnące długi i znikające przedmioty bywają pierwszym objawem hazardu, który zauważają bliscy.

Dlaczego sięgamy po gry hazardowe?

Wielu osobom zdarzyło się kupić zdrapkę, czy spróbować szczęścia w ogólnopolskich loteriach. Perspektywa wygranej jest bowiem obezwładniająca, a początkowe nakłady stosunkowo niewielkie. Niestety granica między zabawą, a hazardem patologicznym zaciera się, a im bliżej niej jesteśmy, tym staje się mniej widoczna. Okazuje się, że na uzależnienie szczególnie narażone są jednostki o osobowości narcystycznej. Dlaczego? Takie osoby czują się wyjątkowe, uważają, że los im sprzyja i że wygrana jest im po prostu pisana. Uzależnienie dotyka również osób, które borykają się z trudną sytuacją życiową, są obciążone psychicznie wydarzeniami z przeszłości i sposobem na poradzenie sobie z tym ładunkiem emocjonalnym jest ucieczka w świat wielkich wygranych i podnoszonych stawek. Uzależnienie od hazardu bardzo często wynika z niskiego poczucia własnej wartości, w sidła nałogu wpadają często mężczyźni i kobiety po 30. roku życia, licząc na to, że wygrana rozwiąże wszystkie ich problemy. Po pierwszych zwycięstwach, gracz zaczyna wierzyć w to, że może wygrać więcej, ale wówczas przychodzi faza strat, następnie faza desperacji, poczucia winy i paniki, po której następuje faza utraty nadziei.

Leczenie uzależnienia od hazardu

Aby hazard leczenie było efektywne, konieczne jest zaangażowanie samego chorego. Bez chęci zmiany z jego strony, żadne działania podjęte w placówce nie będą skuteczne. Uzależnienie wzięło się bowiem z przyczyn psychologicznych i wymaga dotarcia do nich, odwagi do „roztrząsania” przeszłości i podzielenia się nią z terapeutą. Właśnie dlatego leczenie od hazardu placówki rozpoczynają od szczegółowego wywiadu z osobą uzależnioną. Nie jest potrzeby tu detoks organizmu, ponieważ osoba, która wpadła w sidła hazardu, nie jest uzależniona od żadnej substancji chemicznej. Podczas terapii może jednak pojawić się wsparcie farmakologiczne, które pozwoli choremu przetrwać czas bez możliwości grania.
Skuteczność terapii w dużej mierze zależy od tego, czy udało się rozwiązać problem, który stał się przyczyną uzależnienia. Pacjenci ośrodka korzystają zatem zarówno z sesji indywidualnych, jak i grupowych, aby umocnić swoją motywację do porzucenia nałogu. Podczas terapii pacjenci mogą również liczyć na wsparcie prawnika, czy doradcy finansowego. Prywatne centrum medyczne Medjol pomaga w dokładnym opracowaniu planu spłaty długów, który często stanowi kamień milowy w leczeniu uzależnienia. Pozwala bowiem poznać skalę wyrządzonych szkód, a jednocześnie stworzyć realny plan naprawczy, które daje nadzieje na lepsze jutro.

Uzależnienie od hazardu ośrodki lecznicze

Wielu uzależnionych od hazardu decyduje się zawalczyć o siebie i dołącza do grupy Anonimowych Hazardzistów – taki rodzaj terapii może być niewystarczający dla osób w zaawansowanej fazie uzależnienia. Świetnie sprawdza się natomiast jako forma terapii podtrzymującej lub jako pomoc dla osób, które rozpoznały oznaki uzależnienia już w początkowej fazie. Dla tych, których nałóg wyrządził już sporo szkód i sami nie są w stanie poradzić sobie z uzależnieniem, stworzono terapię w ośrodku zamkniętym. Dzięki temu, że pacjent zostaje całkowicie odcięty od dotychczasowego środowiska, wzrasta szansa na skutecznie leczone uzależnienie od hazardu. Ośrodki lecznicze, które są oddalone od miejsca zamieszkania chorego to szansa na nowy rozdział w życiu.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button