Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Warto wiedzieć

Udostępnij

Alkoholizm, narkomania, lekomania, czy uzależnienie od hazardu lub komputera to powszechny problem, którego skutki odczuwa nie tylko osoba dotknięta nałogiem, ale i jej bliscy. Wpływa on często na pogorszenie stosunków rodzinnych i towarzyskich, utratę pracy, a także skrajne pomniejszenie zasobów finansowych. Największe szanse na odzyskanie kontroli nad swoim życiem daje zamknięta terapia. Sprawdź, jaki ośrodek od uzależnień wybrać.

 

Rodzaje ośrodków leczenia uzależnień w Polsce

Przyznanie się do problemu, jakim jest uzależnienie i chęć podjęcia leczenia to pierwszy krok do wyjścia z nałogu. Kolejnym jest znalezienie odpowiedniego ośrodka, który zapewni kompleksową kurację, do której można zaliczyć odwyk oraz terapię odwykową. Sama deklaracja unikania używki przez osobę uzależnioną może bowiem nie wystarczyć, a samodzielnie przeprowadzany detoks może prowadzić do powstania poważnych problemów zdrowotnych. Odtrucie organizmu od alkoholu, narkotyków czy leków powinno odbywać się pod okiem doświadczonej kadry medycznej, a jego negatywne skutki łagodzone przy zastosowaniu odpowiednich farmaceutyków i dbaniu o zapobieganie odwodnienia się organizmu i utraty składników mineralnych.

 

W Polsce można znaleźć różne rodzaje ośrodków leczenia uzależnień. Można je podzielić, chociażby ze względu na profil swojej działalności. Niektóre bowiem specjalizują się w pomaganiu osobom dotkniętym konkretnym nałogiem, na przykład alkoholizmem czy narkomanią, a inne zajmują się walką z szeregiem uzależnień. Wiele osób zastanawia się przede wszystkim, czy wybrać ośrodek leczenia uzależnień NFZ czy prywatny. Pierwsza opcja to przede wszystkim dobry wybór dla osób, które nie mają możliwości podjęcia terapii na swój koszt. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje pobyt w państwowych ośrodkach uzależnień, dzięki czemu każdy ma szansę podjąć walkę z nałogiem. Pracują tam wykwalifikowani specjaliści, którzy zapewnią profesjonalne wsparcie w czasie całej terapii. Niestety kolejka do takich placówek jest długa, a związany z tym czas oczekiwania działa na niekorzyść osoby uzależnionej oraz jej bliskich. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że ośrodki zazwyczaj mają bardzo zawężoną ofertę zajęć terapeutycznych, a warunki przypominają te szpitalne.

 

Prywatne ośrodki uzależnień z kolei oferują pomoc w walce z różnymi rodzajami uzależnień pod okiem wykwalifikowanej kadry, w tym także wsparcie psychoterapeutów, psychiatrów oraz psychologów. Takie placówki dbają o komfort pacjentów, dlatego zapewniają im przytulne, wręcz domowe warunki pobytu, spotkania małymi grupami z najlepszymi specjalistami oraz bogatą ofertę zajęć terapeutycznych. Można się do nich dostać natychmiastowo, co pozwala błyskawicznie podjąć leczenie. Ośrodki leczenia uzależnień przeznaczone są dla osób dorosłych, ale można także spotkać placówki dla młodzieży.

 

Jaki ośrodek od uzależnień wybrać?

Wybierając ośrodek uzależnień, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na czas oczekiwania na przyjęcie do danej placówki. Im szybciej podjęte leczenie, tym większa szansa uniknięcia kolejnego ciągu alkoholowego, czy narkotykowego i wyjścia z nałogu. Warto też zauważyć, że im dłużej osoba uzależniona tkwi w nałogu, tym może odczuwać poważniejsze skutki zdrowotne, społeczne oraz finansowe. Ten argument zdecydowanie przemawia za wybraniem prywatnego ośrodka, zamiast refundowanego. W tym drugim czas oczekiwania może wynosić nawet rok i dłużej, co może przekreślić szansę na wyzdrowienie. Warto również zwrócić uwagę, co oferuje dany ośrodek od uzależnień. Jaki wybrać, aby leczenie było skuteczne? Przede wszystkim taki, który zapewnia wsparcie wykwalifikowanej kadry medycznej w czasie odwyku. Detoks, a więc oczyszczenie organizmu ze wszystkich substancji psychoaktywnych, jest niezbędnym krokiem do dalszego leczenia, ale musi zostać przeprowadzony pod okiem doświadczonych specjalistów, którzy zadbają o złagodzenie zespołu odstawiennego. Kolejnym etapem powinna być terapia behawioralna, mająca na celu przeanalizowanie powodu wpadnięcia w nałóg, sposobów radzenia sobie z głodem, a także niezbędnych kroków po zakończeniu leczenia, które pozwolą wrócić do normalnego funkcjonowania bez uzależnienia.

 

Prywatny ośrodek od uzależnień Medjol to najlepszy wybór dla osób, mierzących się z alkoholizmem, narkomanią, lekomanią, a także nałogowym graniem w gry hazardowe, korzystaniem z komputera, czy braniem dopalaczy. Placówka zapewnia kompleksowe i profesjonalne leczenie uzależnienia poprzez zapewnienie skutecznego detoksu oraz terapii z najlepszymi psychologami, psychiatrami i psychoterapeutami w małych grupach albo podczas indywidualnych spotkań. Komfortowe warunki pobytu, piękne otoczenie przyrody, a także szereg zajęć pozwalają zapomnieć o używce i przemyśleć swoje dotychczasowe postępowanie. Ośrodek leczenia uzależnień Medjol oferuje także pełne wsparcie po zakończeniu terapii zamkniętej. Pacjenci mogą korzystać ze spotkań ze specjalistami, którzy pomogą im przepracować lęki, trudności związane z powrotem do funkcjonowania bez nałogu oraz sposoby unikania używek. Placówka zapewnia także pomoc w razie powrotu do dawnych przyzwyczajeń. Terapia nawrotów ponownie obejmuje detoks organizmu oraz pogłębioną terapię behawioralną, która ma na celu przeanalizowanie przyczyn nałogu.

 

W walce z nałogiem warto postawić na profesjonalne leczenie uzależnień. Jaki ośrodek wybrać, aby terapia była skuteczna? Najlepszym wyborem będzie Medjol – prywatna placówka, która zapewnia wsparcie specjalistów, komfortowe warunki pobytu oraz bogatą ofertę zajęć terapeutycznych i nie tylko.

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button