Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Piotr Strojnowski.
Kategoria: Warto wiedzieć

Udostępnij

Alkoholizm, narkomania czy uzależnienie od hazardu to poważne choroby cywilizacyjne, które negatywnie wpływają na zdrowie, finanse oraz relacje społeczne. Często prowadzą do rozpadu rodziny, utraty pracy i oszczędności życiowych, a nawet do śmierci. Im szybsze podjęcie walki z uzależnieniem, tym większe szanse wyjścia z problemu. Samodzielne próby często niestety kończą się fiaskiem i powrotem do starych przyzwyczajeń. Warto więc skorzystać z usług profesjonalnych placówek. Dowiedz się, czy lepiej podjąć leczenie uzależnienia na NFZ, czy w prywatnym ośrodku odwykowym.

Jak wygląda leczenie uzależnienia?

Odwykowe leczenie to najskuteczniejszy sposób walki z uzależnieniem od alkoholu, narkotyków, dopalaczy czy gier komputerowych. Polega na całkowitym odizolowaniu chorego od bodźców zewnętrznych, które wpychają go w objęcia nałogu. Na terapii zamkniętej pacjent nie ma możliwości przyjmowania kolejnych dawek substancji psychoaktywnych, próżno szukać tam również okazji do kompulsywnego grania z gry hazardowe czy komputerowe. Oprócz izolacji od czynników spychających w objęcia nałogu leczenie wspomagane jest odpowiednią farmakologią oraz psychoterapią. To, co trzeba zabrać ze sobą na odwyk to przede wszystkim duża doza cierpliwości i samozaparcia, ponieważ walka z uzależnieniem wymaga pracy i chęci.

Najlepsze efekty odwyku można zauważyć, gdy jest on podjęty dobrowolnie. Niekiedy niezbędna jest szczera rozmowa z chorym, by uświadomił sobie powagę sytuacji. Pomóc może bliski członek rodziny lub specjalista, który wytłumaczy, jakie konsekwencje wiążą się z trwaniem w nałogu. Gdy osoba mierząca się z uzależnieniem nie ma zamiaru zmieniać swoich przyzwyczajeń, a te negatywnie wpływają na pożycie rodziny, można wystąpić o przymusowy odwyk. Co to takiego?

Odwyk przymusowy

Co to znaczy odwyk przymusowy? Rodzina chorego może wystąpić do komisji o skierowanie alkoholika, narkomana czy lekomana na badania przeprowadzone przez biegłego, gdy osoba uzależniona nie chce dobrowolnie poddać się terapii. Najczęstszym powodem takiego postępowania są przejawy agresji, demoralizacja nieletnich czy rozkład życia rodzinnego. W takich przypadkach sąd może skierować osobę uzależnioną na odwyk przymusowy. Decyzja musi być jednak poparta dowodami o zachowaniach, będącym przesłankami zobowiązania do leczenia.

Leczenie uzależnień NFZ

Osoby borykające się z nałogiem mogą liczyć na refundację odwyku z Narodowego Funduszu Zdrowia. Do podjęcia terapii ambulatoryjnej, czyli „dochodzącej” lub leczenia na oddziale dziennym, wystarczy posiadać dokument potwierdzający tożsamość i w stanie trzeźwości zgłosić się osobiście lub telefoniczne do poradni w celu ustalenia terminu. Niezbędne jest również wyrażenie pisemnej zgody na leczenie. Najskuteczniejszą metodą walki z nałogiem jest jednak terapia stacjonarna w całodobowym ośrodku. W tym przypadku wymagane jest jednak skierowanie od internisty, psychiatry lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, które ważne jest jedynie 14 dni od daty wystawienia.

Niestety leczenie uzależnień NFZ ma sporo wad. Najbardziej znaczącym jest długi termin oczekiwania na miejsce w wybranej placówce. W walce z nałogiem, tak jak w przypadku innych chorób, ogromne znaczenie ma czas. Postępujący alkoholizm, narkomania czy lekomania mogą przynieść poważne skutki nie tylko bezpośrednio na uzależnionego, ale i na jego bliskich. Wady można również zaobserwować w kwestii tego, jak jest na odwyku na NFZ. Placówki zazwyczaj nie oferują tak wysokiego standardu jak ośrodki prywatne. Widoczne jest to przede wszystkim w ubogiej ofercie terapeutycznej, jak i dostępności zajęć dodatkowych.

Prywatne leczenie uzależnień

Zastanawiasz się, gdzie na odwyk alkoholowy czy narkotykowy najlepiej się wybrać, by leczenie było najskuteczniejsze? Warto postawić na prywatny ośrodek odwykowy, który zapewni profesjonalną pomoc i odpowiednie warunki do podjęcia walki z nałogiem. Niepubliczne placówki oferują odpłatny udział w terapii, ale za to z pełną opieką wykwalifikowanych specjalistów i dopasowanym procesem leczenia do stopnia zaawansowania choroby. Już wiesz, co to jest odwyk. Jednak w prywatnym ośrodku etap ten realizowany jest pod ścisłą kontrolą zespołu medycznego i przy zastosowaniu odpowiedniej farmakologii, łagodzącej objawy zespołu abstynenckiego.

Klinika leczenia uzależnienia Medjol zapewnia także dużą ilość zajęć terapeutycznych, zarówno grupowych, jak i indywidualnych. Dzięki pomocy psychologów, psychiatrów oraz psychoterapeutów osoby borykające się z nałogiem mają okazję dostrzec destrukcyjne skutki swojego uzależnienia, znaleźć powód, który pcha ich do sięgania po butelkę, czy tabletki oraz dowiedzieć się, jak radzić sobie z głodem i wytrwać w trzeźwości. Terapia pomaga również radzić sobie z emocjami i przygotowuje do powrotu do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie, a więc i naprawienia relacji z najbliższymi.

Klinika leczenia uzależnienia – Medjol

Prywatne leczenie uzależnień zapewnia profesjonalną pomoc także po odbyciu terapii stacjonarnej. Podczas zajęć indywidualnych i grupowych poruszane są tematy budowania i korzystania z sieci wsparcia. Pacjenci mogą korzystać z pobytów wzmacniających, które zapobiegają ponownemu poddaniu się nałogowi. Konsultacje ze specjalistami oraz wymiana doświadczeń z grupą pomagają załagodzić głód, poradzić sobie ze wstydem oraz poczuciem winy. Leczenie uzależnień Medjol to również gwarancja pomocy w przypadku nawrotu choroby. Taka terapia zapewnia ponowne odtrucie organizmu, pogłębioną analizę problemu i zastosowanie innych metod walki z nałogiem.

Leczenie w prywatnych ośrodkach odwykowych jest zdecydowanie skuteczniejsze niż to zapewniane przez NFZ przede wszystkim ze względu na bogatszą ofertę zajęć terapeutycznych oraz standard placówki. Niepubliczna klinika Medjol gwarantuje wsparcie specjalistów podczas terapii stacjonarnej, a także przez cały rok od zakończenia leczenia, by przeciwdziałać nawrotom choroby. Zapewnia także miejsca, gdzie pacjenci mogą zaznać rozrywki czy pobyć sami – wszystko po to, by zadbać o ich komfort i dobre samopoczucie. Co zabrać na odwyk alkoholowy w placówce Medjol? Wystarczy torba z ubraniami i kosmetykami oraz dokumenty – całą resztę zapewni klinika. Podejmij skuteczną walkę z nałogiem i ciesz się życiem w trzeźwości!

O autorze: Piotr Strojnowski

Piotr Strojnowski jest dyplomowanym instruktorem terapii uzależnień. Ukończył Studium Terapii Uzależnień na Uniwersytecie Zielonogórskim w dziedzinie leczenia narkomanii oraz Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button