Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Tomasz Nikiel.
Kategoria: Alkoholizm

Udostępnij

Alkoholizm wyrządza ogromne szkody w organizmie człowieka. Ich destrukcyjny wpływ prowadzi do bardzo poważnych zaburzeń funkcjonowania narządów wewnętrznych, powodując niekiedy nieodwracalne zmiany. Nadużywanie napojów wyskokowych odbija się negatywnie na psychice osoby, jej relacjach z najbliższymi i skutecznie odbiera radość z życia. W najpoważniejszych przypadkach może dojść nawet do śmierci. Z tego względu niezwykle ważne jest leczenie uzależnienia od alkoholu – wyjaśniamy, jakie są jego etapy, czym charakteryzuje się detoks alkoholowy i jak przebiega terapia.

Pierwszy krok w leczeniu alkoholizmu: proces detoksykacji

Pierwszym etapem leczenia alkoholizmu jest detoksykacja alkoholowa. Dlaczego? W uzależnienie od substancji często wpisane są tzw. ciągi alkoholowe. Pojęcie to określa sytuację, w której upojenie trwa dłużej niż dwie doby. Jego długość może być różna i trwać od kilku dni do nawet kilkunastu miesięcy. Ciągi są typowe dla przedostatniej lub ostatniej fazy alkoholizmu i wynikają z całkowitej utraty kontroli nad ilością oraz częstotliwością sięgania po używkę. Wskutek ciągu alkoholowego substancja ta jest stale obecna w organizmie, niekiedy przez bardzo długi czas. Jej nagłe odstawienie wiąże się nie tylko z bardzo nieprzyjemnymi objawami zespołu abstynencyjnego, ale również sytuacjami bezpośrednio zagrażającymi życiu osoby zmagającej się z nałogiem. Z tego względu stanowczo odradza się samodzielne próby przerwania ciągu. Na początku leczenia konieczne jest odtrucie alkoholowe, które powinno przebiegać pod okiem specjalistów w placówce. Zajmuje się nim nasz ośrodek uzależnień alkoholowych.

Jak przebiega detoksykacja alkoholowa?

Detoks od alkoholu to proces mający na celu oczyszczenie organizmu osoby zmagającej się z uzależnieniem. Substancja ta z powodu wydzielanych toksyn zaburza gospodarkę jonowo-elektrolitową i prowadzi do niedoborów składników odżywczych. Proces detoksykacji polega na ich uzupełnieniu, przywracając tym samym równowagę metaboliczną oraz łagodząc nieprzyjemne objawy zespołu abstynencyjnego. Oczyszczenie organizmu z alkoholu to procedura medyczna, podczas której pacjentowi podaje się elektrolity, sole mineralne i witaminy w formie dożylnej. Najczęściej są to witaminy z grupy B, magnez i potas, a osoba zmagająca się z uzależnieniem pozostaje w czasie detoksu pod stałą opieką lekarską. Dodatkowo, w celu zredukowania dokuczliwych objawów abstynencyjnych, często podaje się również środki farmaceutyczne. Czas trwania detoksykacji według zaleceń powinien trwać przynajmniej 7 do 10 dni. Ten okres w dużej mierze zależy od stanu fizycznego i psychicznego pacjenta, a także stopnia zaawansowania choroby alkoholowej. Odtruciu towarzyszą również badania krwi i inne podobne testy. Warto jednak zaznaczyć, że to jedynie pierwszy krok w trakcie procesu, jakim jest odwyk alkoholowy. Niezbędne jest podjęcie terapii, która pomaga w uporządkowaniu życia i poukładaniu go na nowo.

Rola terapii indywidualnej i grupowej w leczeniu uzależnienia

Aby leczenie alkoholizmu mogło być skuteczne, po przeprowadzonej detoksykacji osoba zmagająca się z nałogiem powinna rozpocząć terapię. Regularne uczęszczanie na zajęcia terapeutyczne oraz spotkania grupowe i indywidualna praca z terapeutą pozwalają stopniowo zrozumieć mechanizm uzależnienia. W placówce Medjol terapia jest częścią autorskiego programu, który daje doskonałe rezultaty. Terapia uzależnienia od alkoholu ma dwa podstawowe cele. Pierwszym z nich jest analiza destrukcji spowodowanych przez używkę, polegająca na uświadamianiu osobie negatywnych skutków ich nałogu – zarówno dla zdrowia, jak i różnych sfer jego życia. Zajęcia konfrontują chorego z konsekwencjami i destrukcyjnym wpływem substancji na ich relacje z najbliższymi, funkcjonowanie w społeczeństwie czy też jego psychikę i kondycję organizmu. Mają wywołać zmianę jego podejścia do alkoholu i odblokowanie uczuć, które najprawdopodobniej były przyczyną jego uzależnienia.

Terapia uzależnień ma także na celu nabycie umiejętności i wiedzy na temat tego, jak wrócić do normalnego funkcjonowania – psychicznego oraz społecznego. W trakcie zajęć przedstawiane są sposoby radzenia sobie z głodem alkoholowym i emocjami bez sięgania po używkę czy też zapobiegania nawrotom choroby. Osoba zmagająca się z nałogiem uczy się, jak organizować czas oraz jak asertywnie odmawiać picia.

Wyzwania i przeszkody w trakcie terapii uzależnienia od alkoholu

Warto zaznaczyć, że leczenie uzależnienia to długotrwały proces, a efekty pracy z terapeutą pojawiają się po czasie. Jednocześnie nie stanowi ono gwarancji całkowitego zaprzestania picia – w nałóg wpisane są bowiem nawroty, czyli okresy, w którym osoba zmagająca się z nałogiem powraca do korzystania z używki. Należy jednak podkreślić, że nie oznacza to porażki w walce z chorobą, a jeden z jej etapów. Terapia uzależnień cechuje się wysoką skutecznością i jest w stanie przywrócić radość życia oraz pomóc w powrocie do normalnego funkcjonowania. Jeżeli zmagasz się z nałogiem – zgłoś się do specjalistycznego ośrodka Medjol, w którym zostanie udzielona profesjonalna pomoc!

O autorze: Tomasz Nikiel

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button