Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Tomasz Nikiel.
Kategoria: Narkomania

Udostępnij

Uzależnienie od narkotyków to silna potrzeba sięgnięcia po środek odurzający, przy jednoczesnej utracie kontroli nad ilością i częstotliwością zażywania substancji. Niestety wskutek łatwego dostępu i niewystarczającej edukacji na temat narkomanii, obserwujemy stałą tendencję wzrostową odsetka ludzi z nich korzystających. Co gorsza, z narkotycznych substancji psychoaktywnych coraz częściej korzysta również młodzież, a nawet dzieci. Przedstawiamy, jakie są najbardziej popularne narkotyki oraz jakie konsekwencje niesie za sobą ich przyjmowanie.

Które narkotyki są najczęściej nadużywane?

W celu lepszego zrozumienia problemu, jakim jest nadużywanie narkotyków oraz konsekwencji z nim związanych, warto wyjaśnić, czym tak właściwie są te środki. To substancje odurzające pochodzenia naturalnego bądź syntetycznego, które oddziałują na układ nerwowy, powodując zmiany nastroju, świadomości, postrzegania oraz zachowania. Spotkać się można z podziałem na narkotyki miękkie i twarde, który dokonuje się na podstawie ich potencjału uzależniającego. Warto jednak zaznaczyć, że ma on charakter umowny i nie jest regulowany w polskim prawie, a skutki brania narkotyków zawsze prowadzą do szkód w organizmie. Do najpopularniejszych środków odurzających należą między innymi:

  • marihuana,
  • amfetamina,
  • kokaina.

Marihuana – uzależnienie od marihuany i potencjalne skutki uboczne.

Marihuana i jej odmiany to niewątpliwie najpopularniejsze narkotyki na świecie. Niestety przez powszechność i społeczne przyzwolenie na jej używanie, wiele osób bagatelizuje konsekwencje wynikające z jej nadużywania. Zwykle po zapaleniu marihuany osoba odczuwać może odprężenie i poczucie spokoju, optymizm i stany euforyczne, warto jednak zaznaczyć, że jej zażycie powoduje także szereg negatywnych skutków. Zaobserwować można wzrost ciśnienia krwi i przyspieszone tętno, zaburzenia koordynacji ruchowej, uwagi oraz pamięci. Często występują również napięcie i niepokój, nieracjonalne myśli, lęki i urojenia, a nawet stany psychozy. Dodatkowo, wbrew opinii niektórych, kanabinole wykazują potencjał uzależniający, a uzależnienie od marihuany, mimo, iż jest przede wszystkim psychiczne, może mieć bardzo poważny przebieg. Ze względu na pozornie pozytywne efekty, jakie powoduje jej zażycie, wiele osób pali ją codziennie, stopniowo zaczynając skupiać całe swoje życie na zdobyciu i korzystaniu z narkotyku. Regularne spożywanie marihuany z czasem prowadzi do obniżenia zdolności poznawczych, zaburzeń psychicznych, a przez substancje rakotwórcze – nawet nowotworu. Warto zaznaczyć, że w przypadku wystąpienia uzależnienia, konieczne jest leczenie narkomanii, tak samo, jak w przypadku pozostałych substancji.

Kokaina – uzależnienie od kokainy i ryzyko uzależnienia.

Jednym z najbardziej uzależniających i szkodliwych narkotyków na świecie jest kokaina. Zalicza się ją do grupy stymulantów, które powodują znaczne pobudzenie ruchowe, redukcję zmęczenia i łaknienia oraz intensywne poczucie wewnętrznej mocy i euforii. Regularne zażywanie wywołuje szereg bardzo negatywnych konsekwencji, które w najgorszym przypadku mogą spowodować nawet śmierć. Nadmierne dawki prowadzą do zaburzenia pracy serca, skurczu naczyń krwionośnych oraz drżenia mięśniowego i wzrostu ciśnienia krwi. Wystąpić może nawet utrata przytomności i drgawki, które realnie zagrażają życiu. Uzależnienie od kokainy zaburza funkcjonowanie całego organizmu. Bardzo często wywołuje również zaburzenia psychiczne – stany depresyjne, anhedonię, wzmożenie agresji czy nawet psychozy. Narkotyk ten można wyjątkowo łatwo przedawkować, co może prowadzić do zawału, udaru mózgu czy krwotoku mózgowego. Jednocześnie leczenie nałogu kokainowego jest niezwykle trudne i długotrwałe, a osoba powinna znajdować się wówczas pod opieką profesjonalistów. Jeżeli zauważysz u siebie lub bliskich objawy uzależnienia – nie czekaj i zgłoś się do specjalistycznej placówki. Ośrodek leczenia uzależnień od narkotyków Medjol pomoże w walce z nałogiem. Doświadczony zespół dba o każdego pacjenta a detoks i późniejsza terapia przebiegają w przyjaznej atmosferze.

Amfetamina – uzależnienie od amfetaminy i skutki nadużywania.

Bardzo wysoki potencjał uzależniający wykazuje również amfetamina. Podobnie jak kokaina należy do grupy stymulantów, powodując długotrwałe pobudzenie, przypływ energii i pewności siebie oraz wzrost koncentracji. Jednocześnie zaburza rytm serca, koordynację ruchową, hamuje apetyt i znacznie zwiększa skłonność do agresji. Uzależnienie od amfetaminy i skutki narkotyków z tej grupy są niebezpieczne dla zdrowia i życia. W organizmie wraz ze wzrostem ilości i regularności jej zażywania, dochodzi do ogromnych zniszczeń – uszkodzona zostaje wątroba i szkliwo, wzrasta ryzyko zawałów i udaru mózgu, a w wyniku spowodowanych jej działaniem zaburzeń termoregulacji może dojść do hipertermii i ostrej niewydolności nerek. Nadużywanie amfetaminy wywołuje również liczne zaburzenia psychiczne.

Uzależnienie od narkotyków wszelkiego rodzaju nie tylko destrukcyjnie działa na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka dotkniętego narkomanią. Pogorszeniu ulegają również jego relacje z najbliższymi, niekiedy doprowadzając do całkowitego rozpadu więzi. Nie bój prosić się o pomoc – udaj się do specjalistycznego ośrodka leczenia uzależnień Medjol i odzyskaj kontrolę nad swoim życiem!

O autorze: Tomasz Nikiel

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button