Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Tomasz Nikiel.
Kategoria: Alkoholizm

Udostępnij

Choroba alkoholowa jest jednym z najczęściej występujących uzależnień na świecie. To przewlekłe zaburzenie psychiczne polegające na nadmiernym spożywaniu napojów wyskokowych oraz utratą kontroli nad częstotliwością i ilością ich spożywania. Alkoholizm prowadzi do ogromnych zniszczeń w organizmie, zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej, stopniowo uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Uzależnienie często błędnie utożsamia się ze słabą wolą, ale jego podłoże jest znacznie bardziej skomplikowane. Jakie są rzeczywiste przyczyny alkoholizmu? Co powoduje wykształcenie się choroby?

Genetyczne uwarunkowania uzależnienia

Mimo, iż przyczyny powstania choroby alkoholowej nie zostały jednoznacznie stwierdzone, wyróżnić można kilka czynników, które bezpośrednio wpływają na jej wykształcenie. Należą do nich między innymi uwarunkowania genetyczne. Liczne badania wykazały, że dzieci osób dotkniętych alkoholizmem są bardziej podatne na popadanie w nałogi. Wiąże się to z dziedziczeniem pewnych predyspozycji do nadużywania psychoaktywnych substancji, które przekazane są w genach. Nie determinuje to co prawda wykształcenia uzależnienia – w przypadku zaburzenia, jakim jest alkoholizm, przyczyny jego wystąpienia są zwykle znacznie bardziej złożone. Osoby, których rodzice zmagali się z tym problemem, są narażone na popadnięcie w nałóg. Między innymi dlatego tak ważne jest odpowiednie leczenie alkoholizmu.

Wpływ środowiska rodzinnego na ryzyko uzależnienia

Duże znaczenie dla rozwoju uzależnienia od alkoholu ma środowisko rodzinne, w którym dorastała dana osoba. Elementarne potrzeby dzieci, których opiekunowie zmagają się z chorobą alkoholową, bardzo często nie zostają zaspokojone. Nie są oni w stanie zapewnić tak potrzebnych dla prawidłowego rozwoju wartości, jak miłość, ciepło i stabilność. Wywołuje to w dziecku ogromny stres i poczucie bezsilności. Objawy uzależnienia przejawiane przez rodziców są dla dziecka niekiedy traumatyczne i mogą prowadzić nie tylko do zwiększenia ryzyka nałogu, ale także do wystąpienia zaburzeń psychicznych. Problem dodatkowo nasila się wtedy, gdy mimo nalegań opiekun nie chce rezygnować z używki, a na wszelkie uwagi reaguje złością i agresją. W sytuacji, w której jego zachowanie przyczynia się do rozpadu życia rodzinnego i demoralizacji małoletnich, konieczne może okazać się przymusowe leczenie alkoholizmu.

Warto zaznaczyć, że ogromną rolę w wykształceniu się nałogu odgrywa także niestabilna sytuacja rodzinna niespowodowana uzależnieniem. Zbyt surowe wychowanie, częste kłótnie w domu czy nieprawidłowe wzorce zachowań również znacznie zwiększają ryzyko popadnięcia w zależność od substancji psychoaktywnych. Pamiętaj – jeśli zauważysz u siebie lub bliskich objawy uzależnienia, nie bój prosić się o pomoc. Odwyk alkoholowy jest w stanie skutecznie przywrócić Ci radość z życia i pomóc w powrocie do normalnego funkcjonowania.

Rola samopoczucia i samooceny w rozwoju uzależnienia

Przyczyny picia alkoholu doszukiwać się można również w złym samopoczuciu oraz obniżonej pewności siebie. Badania wykazały, że niska samoocena znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych, w tym uzależnienia. Początkowo napoje alkoholowe złudnie ją poprawiają, przez co w głowie osoby substancja staje swego rodzaju remedium i spożywana jest coraz częściej. Pierwsza faza alkoholizmu, podczas której alkohol stanowi źródło przyjemności i „pomaga” w zwiększeniu pewności siebie stopniowo rozwija się w chorobę. Picie w celu polepszenia samooceny z czasem przeradza się koniecznością, co powoduje odwrotny od pożądanego skutek. Efekty odstawienia alkoholu stają się coraz bardziej dotkliwe, a niemożność zaprzestania przyczynia się do powstania ogromnej frustracji i wyrzutów sumienia, jedynie pogłębiając już istniejące zaburzenia. Pamiętaj jednak, że z nałogu można wyjść – pomoże w tym specjalistyczny ośrodek leczenia uzależnień.

Alkohol jako sposób radzenia sobie z problemami

Jedną z najczęściej wymienianych przyczyn uzależnień od alkoholu jest nadużywanie substancji jako forma ucieczki od problemów. Osoby, które mają trudności z regulacją emocji lub wychowywały się w patologicznym środowisku, często nie są nauczone, jak radzić sobie z przykrymi sytuacjami. Człowiek narażony na stały wpływ stresu spowodowany trudną sytuacją życiową czy rodzinną szuka odskoczni, mającej uwolnić go od negatywnych uczuć. Wówczas alkohol może stać się jego mechanizmem obronnym, przynosząc natychmiastową, lecz pozorną ulgę w cierpieniu. Niestety redukowanie smutku czy złości używką jedynie opóźnia rozwiązanie problemu, a co gorsza – przyczynia się do powstania nowego.

Warto pamiętać, że choroba alkoholowa to poważne zaburzenie, które bardzo negatywnie wpływa nie tylko na osobę uzależnioną, ale również jej otoczenie. Niezwykle ważne jest więc zauważenie problemu oraz zaoferowanie takiej osobie wsparcia. Jeżeli zmagasz się z nałogiem, pamiętaj, że prośba o pomoc to oznaka odwagi, nie słabości – zgłoś się wówczas do ośrodka leczenia uzależnień Medjol i odzyskaj kontrolę nad własnym życiem.

O autorze: Tomasz Nikiel

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button