Narkomania to niezwykle poważna choroba, a jednocześnie problem, z którym boryka się coraz więcej osób na całym świecie. Wyniszczenie organizmu przez narkotyki powoduje wyjątkowo niebezpieczne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Niestety ich toksyczne działanie nie ogranicza się jedynie do płaszczyzny fizycznej – na nadużywaniu środków odurzających cierpi również psychika osoby uzależnionej od narkotyków. Substancje psychoaktywne mogą prowadzić bowiem do wykształcenia się licznych zaburzeń psychicznych, a także pogłębienia tych już istniejących. Wyjaśniamy, jakie są najczęstsze choroby psychiczne po narkotykach oraz w jaki sposób wpływają one na zachowanie osoby uzależnionej.
Depresja jako częsty efekt uboczny uzależnienia
Jedną z najczęściej występujących chorób psychicznych spowodowanych uzależnieniem jest depresja narkotykowa, która przebiega bardzo podobnie do depresji u osób niezmagających się z nałogiem. Po zażyciu środka odurzającego często dochodzi do wyrzutu endorfin, dopaminy i serotoniny, co wiąże się z odczuwaniem stanu euforii. Niestety uczucie to jest chwilowe, a w trakcie, gdy substancja schodzi z organizmu, następuje gwałtowny spadek nastroju, niekiedy zachęcający osobę do sięgnięcia po kolejną dawkę. W przypadku rozwoju uzależnienia i długotrwałego bycia pod wpływem narkotyku mózg przyzwyczaja się do stale podniesionego samopoczucia, a jego obniżenie po odstawieniu może być wyjątkowo nieprzyjemne. Konsekwencją jest ponowna chęć zażycia środka odurzającego. Powoduje to powstanie mechanizmu błędnego koła i znacznie utrudnia wyjście z nałogu – aby z niego wyjść konieczne jest wówczas leczenie uzależnień od narkotyków.
Lęk i zaburzenia lękowe w kontekście uzależnienia
Przykre psychiczne skutki brania narkotyków obejmują również zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń lękowych. Pod tym pojęciem kryje się szereg różnych zaburzeń, takich jak nerwica natręctw, fobie czy lęk uogólniony. Środki odurzające przyjmowane w nadmiernych ilościach mogą prowadzić bowiem do rozwoju paranoi i podejrzliwości czy też wzmożenia niewspółmiernego do sytuacji zamartwiania się. Wynika to z faktu, iż substancje psychoaktywne zaburzają prawidłowe działanie neuroprzekaźników, w tym serotoniny, a długotrwałe ich stosowanie znacznie obniża ich stężenie. Wskutek tego zwiększona zostaje drażliwość, odczucie irracjonalnego strachu, pojawiają się również zaburzenia snu i ciągłe poczucie zmęczenia. Ponadto z czasem wykształcić się mogą również dolegliwości somatyczne – duszności, bóle w klatce piersiowej czy zawroty głowy, czyli objawy charakterystyczne zarówno dla zaburzeń lękowych, jak i nadużywania narkotyków. Próba pozbycia się nieprzyjemnych doznań zwykle polega na przyjęciu kolejnej dawki środka odurzającego, który przynosi jedynie tymczasową i pozorną ulgę. W rzeczywistości tylko pogłębia to doświadczane stany. Pamiętaj – jeżeli zauważysz u siebie widoczne oznaki uzależnienia, zgłoś się do specjalistycznej placówki. W wyjściu z nałogu pomoże Ci prywatny ośrodek leczenia uzależnień Medjol.
Zaburzenia osobowości związane z uzależnieniem
Wskutek uzależnienia zmienia się również zachowanie po narkotykach, mogące prowadzić do wykształcenia się zaburzeń osobowości. Nadużywanie substancji psychoaktywnych wiąże się bowiem z wystąpieniem niekontrolowanych emocji, wahań nastrojów oraz brakiem kontroli impulsów. Osoba zmagająca się z nałogiem, która wcześniej była spokojna, energiczna i empatyczna z czasem może stać się bardzo drażliwa, agresywna, a nawet nieczuła na emocje innych. Wiele ludzi uzależnionych zaczyna stosować manipulację, aby stworzyć pozory kontroli nad swoim stanem lub zdobyć kolejną dawkę narkotyku. Kłótnie i konflikty z najbliższymi stopniowo występują coraz częściej, zwykle bez uzasadnionego powodu, prowadząc do pogorszenia relacji rodzinnych i przyjacielskich. Warto zaznaczyć, że podjęcie leczenia jest w stanie pomóc osobie w powrocie do dawnego siebie – skutecznym środkiem jest terapia dla osób uzależnionych.
Wpływ uzależnienia na zdolności poznawcze i koncentrację
Narkomania ma także bezpośredni wpływ na obniżenie zdolności poznawczych i koncentracji. Spożywanie środków odurzających, szczególnie w nadmiernych ilościach, doprowadza bowiem do obumierania komórek mózgowych, zmniejszenia objętości mózgu oraz wielkości neuronów. Konsekwencją tego jest pogorszenie pamięci, spowolnienie zdolności reagowania i uwagi, zaś zadania wymagające logicznego, sekwencyjnego myślenia sprawiają osobom uzależnionym większe problemy. Wszystkie te czynniki wpływają na obniżenie poziomu intelektualnego, ale również etycznego. Niestety niektóre zmiany w mózgu mogą być nieodwracalne – dlatego właśnie tak istotne jest leczenie uzależnienia.
Skutki narkomanii prowadzą do wyniszczenia organizmu, obniżenia jakości życia oraz pogorszenia relacji z najbliższymi, a w najgorszym przypadku nawet do śmierci. Pamiętaj jednak, że z sidła uzależnienia da się wyjść! Jeżeli więc zmagasz się z nałogiem, nie bój prosić się o pomoc – zgłoś się do ośrodka leczenia uzależnień i odzyskaj kontrolę nad swoim życiem!