Jednym z największych wyzwań, które stoją przed osobą uzależnioną od narkotyków, jest podjęcie decyzji o rozpoczęciu terapii. W nałóg wpisuje się wypieranie problemu nadużywania substancji psychoaktywnej, a uświadomienie sobie jego istnienia stanowi ogromne wyzwanie. Warto jednak pamiętać, że terapia uzależnień narkotykowych cechuje się największą skutecznością. To złożony i długotrwały, a często także trudny proces, który składa się z kilku, a nawet kilkunastu etapów. Efektem pracy nad sobą jest życie wolne od nałogu. Jedną z metod jest psychoterapia indywidualna – tłumaczymy, na czym polega oraz jakie jest jej znaczenie w procesie zdrowienia.
Na czym polega psychoterapia indywidualna?
Indywidualna psychoterapia uzależnień od narkotyków to jedna z metod wykorzystywana w leczeniu, która odgrywa ważną rolę w procesie trzeźwienia. Uczestniczą w niej wyłącznie terapeuta oraz osoba zmagająca się z nałogiem, dzięki czemu cała uwaga skupiona jest na pacjencie. W jej trakcie specjalista stara się stworzyć relację opartą na szczerości i zaufaniu, przy jednoczesnym zapewnieniu pełnej dyskrecji i komfortu. Spotkanie sam na sam z terapeutą znacznie ułatwia otworzenie się oraz podzielenie się swoimi przemyśleniami i emocjami. Pacjent nie musi się obawiać negatywnej oceny ani rozpowszechnienia niekomfortowych faktów. Psychoterapia uzależnień jest w pełni dostosowana do indywidualnych potrzeb i sytuacji, w jakiej znajduje się pacjent, co ma duże znaczenie dla skuteczności terapii.
Psychoterapia indywidualna w kontekście leczenia uzależnień
Terapia uzależnień od narkotyków ma na celu przede wszystkim poznanie przyczyn wpadnięcia w nałóg. W jej trakcie terapeuta stara się dojść do podłoża problemu, który niekiedy okazuje się być bardzo złożony. Powody mogą być przeróżne i wynikać z zaburzeń psychicznych, środowiska, w którym osoba się wychowała oraz którym się otaczała. Terapie od uzależnień mają na celu wyjaśnienie choremu istoty nałogu, co pomaga mu w uświadomieniu sobie mechanizmów kierujących jego zachowaniem. Do zadań terapeutów należy również motywowanie osoby do zmiany myślenia na temat problemu oraz pomoc w wyjściu z toksycznych schematów. Warto pamiętać, że największą skutecznością cechuje się terapia stacjonarna – stan pacjenta może być wówczas stale obserwowany, co ułatwia tym samym dobranie odpowiednich metod.
Korzyści płynące z indywidualnego podejścia do leczenia uzależnienia
Aby leczenie uzależnień było skuteczne, konieczne jest nie tylko zrozumienie podłoża problemu, ale również wypracowanie skutecznych sposobów radzenia sobie z nimi. To między innymi dlatego psychoterapia indywidualna ma tak ogromne znaczenie – poprawa stanu zdrowia nie będzie możliwa, jeżeli pacjent nie będzie wiedział, jak radzić sobie z trudnościami. Na spotkaniach człowiek uczy się także gospodarowania czasem, który dotychczas przeznaczany był na zdobywanie i zażywanie narkotyku.
Największe postępy w leczeniu uzależnień można zaobserwować, gdy terapia indywidualna połączona zostaje z terapią grupową. W trakcie spotkań z innymi pacjentami, którzy borykają się z podobnymi trudnościami, można otrzymać wsparcie, zrozumienie i dawkę motywacji do pracy nad własnym życiem. W wielu przypadkach konieczna jest farmakoterapia, która ułatwia radzenie sobie głodem psychicznym i objawami odstawiennymi. Ze względu na stopień skomplikowania uzależnienia oraz konieczność kompleksowego zajęcia się problemem, cały proces leczenia powinien odbywać się w specjalistycznej placówce, jaką jest ośrodek leczenia uzależnień. Całkowita zmiana środowiska sprzyja pracy nad sobą i pozwala na pełne skupienie się na swoim zdrowiu.
Przeciwdziałanie nawrotom: rola psychoterapii indywidualnej
Podobnie, jak w przypadku innych chorób przewlekłych, w uzależnienie wpisane są nawroty. Pod tym pojęciem kryje się najczęściej powrót do myślenia sprzed odwyku, co często skutkuje chęcią sięgnięcia po narkotyk. Skuteczną metodą zapobiegania wznowieniu jest właśnie psychoterapia indywidualna! Pomaga nie tylko w kryzysowych sytuacjach, ale przede wszystkim w powrocie do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie oraz uczy rozpoznawać objawy poprzedzające nawrót choroby. Warto przy tym pamiętać, że chęć powrotu do nałogu nie przesądza o nieskuteczności odwyku. jest stosunkowo powszechnym zjawiskiem. Jeżeli czujesz, że ponownie tracisz kontrolę, zgłoś się na terapię nawrotów – nie musisz samodzielnie walczyć z nałogiem! Otrzymaj profesjonalną pomoc, której udziela nasz ośrodek i wróć do życia w trzeźwości!