Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Tomasz Nikiel.
Kategoria: Warto wiedzieć

Udostępnij

Terapia jest niezbędną częścią leczenia wielu chorób i uzależnień. Psychologiczne wsparcie pomaga osobom, które zmagają się z depresją, lękami, towarzyszą chorym po przejściach czy stanowią pomoc przy wychodzeniu z alkoholizmu, narkomanii czy lekomanii. Wybór odpowiedniej formy terapii  jest kluczowy w procesie zdrowienia. Obecnie najpopularniejsze są dwa nurty – psychodynamiczny i poznawczo-behawioralny. Sprawdź czym różnią się te dwie formy i od czego zależy ich dobór.

Na czym polega psychoterapia poznawczo-behawioralna?

Terapia behawioralno poznawcza opiera się na pracy nad zmianą myślenia, emocji i zachowania. Rolą specjalisty jest odnalezienie schematów, które negatywnie wpływają na psychikę chorego i zastąpienie ich innymi, korzystnymi. Psychoterapia poznawczo behawioralna zakłada, że człowiek wyrobił w sobie poszczególne mechanizmy, by przetrwać określone sytuacje. Rolą leczenia jest ich oduczenie się i zastąpienie takimi, które podnoszą komfort życia. Statystycznie trwa od kilku miesięcy do około roku. Specjalista może posługiwać się różnymi technikami. Psychoterapia poznawczo behawioralna najczęściej opiera się na dialogu sokratejskim, czyli zadawaniu pytań, które prowadzą do samodzielnego odkrywania błędnych schematów. Często stosowanymi technikami są również: zapis myśli, by przyjrzeć się im z dystansem, przeformułowanie poznawcze, a także robienie zadań pomiędzy spotkaniami. Metoda behawioralna może pomóc na przykład w przełamywaniu barier komunikacyjnych czy przepracowaniu trudnych momentów, które ukształtowały całe życie.

Charakterystyka psychoterapii psychodynamicznej

Psychoterapia psychodynamiczna, określana mianem podążającej za pacjentem wywodzi się z psychoanalizy. Pacjent ma przestrzeń do wyrażania swoich myśli, emocji, opowiadania o przeżyciach i tym, co go boli. Specjalista podąża za dynamiką przeżyć chorego i zachęca do opowiedzenia również o trudnych emocjach, wstydliwych sytuacjach. Sesje opierają się na swobodnej wymianie myśli i zrozumieniu swoich przeżyć. Psychoterapia psychodynamiczna to najczęściej spotkania cotygodniowe spotkania, a czas jej trwania jest kwestią indywidualną, zazwyczaj trwa od 6 miesięcy do nawet kilku lat.

Na jaki rodzaj terapii się zdecydować?

Zarówno terapia poznawczo behawioralna, jak i terapia psychodynamiczna mają swoje zalety. Wiele zależy od samego pacjenta. Jeżeli wybrany nurt nie spełnia Twoich oczekiwań, możesz poprosić o zmianę formy na inną. Terapia behawioralna daje wielu osobom sporą dawkę motywacji. Specjalista edukuje, wspiera, wspólnie z pacjentem pomaga znaleźć sposoby radzenia sobie z problemami. Warto pamiętać, że terapeuta wszystkie opisy spotkań czy prywatne informacje musi pozostawić dla siebie, co zapewnia komfort i poczucie bezpieczeństwa. Terapeuta psychodynamiczny odkrywa obszary, które mózg wypiera w ramach mechanizmów obronnych. Pozwala to spojrzeć w głąb siebie, by finalnie budować zdrowsze relacje. Wybór rodzaju terapii zależy od potrzeb pacjenta. Specjalista uważnie wysłucha Twoich potrzeb i zmieni podejście, jeżeli tego oczekujesz.

Warto pamiętać, że zarówno psychoterapia behawioralna, jak i  psychodynamiczna terapia przy regularnych sesjach pomogą odzyskać równowagę życiową. Oba podejścia pomagają. Znaczenie w procesie zdrowienia ma również motywacja pacjenta, osobowość, rodzaj zaburzenia. Oba podejścia są skuteczne. Niezależnie od przyczyn i trudności, z którymi się zmagasz zawsze warto zgłosić się po pomoc. Możesz pójść na spotkanie stacjonarne lub umówić się na terapię online. W trakcie pierwszych spotkań ze specjalistą dowiesz się, jak pracować, co możesz zrobić, by poprawić komfort życia i wspólnie ustalicie w jakim nurcie terapia przyniesie zamierzone rezultaty.

O autorze: Tomasz Nikiel

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button