Narkomania to powszechnie określenie uzależnienia od substancji chemicznych, które wpływają na układ nerwowy. Przyczyn wejścia w nałóg może być naprawdę wiele. Wbrew niektórym przekonaniom sytuacja może dotknąć każdego – niezależnie od wieku, statusu społecznego ani płci. Zażywanie narkotyków i związany z nim nałóg dotyczy wyłącznie mężczyzn, należących najczęściej do marginesu społecznego to stereotyp. Tak samo w uzależnienie mogą wpaść kobiety. Między narkomanią u przedstawicieli płci męskiej, a żeńskiej występuje kilka zasadniczych różnic. Przedstawiamy, jak kształtuje się uzależnienie u obu z nich.
Szybkość rozwoju uzależnienia u kobiet i mężczyzn
Jedną z najbardziej znaczących różnic w kształtowaniu się narkomanii między płciami, jest szybkość jej rozwoju oraz podatność na wystąpienie uzależnienia. Dowiedziono, że częściej problem nadużywania narkotyków dotyka mężczyzn – są oni bardziej skłonni do ryzykownych zachowań. Dodatkowo, ze względu na szkodliwe stereotypy i przekonania społeczne, przedstawiciele płci męskiej znacznie rzadziej podejmują leczenie psychiatryczne i psychoterapię. Gdy wystąpią u nich objawy narkomanii, znacznie później decydują się na udanie się po pomoc a finalnie na odwyk narkotykowy.
Objawy uzależnienia znacznie szybciej zaobserwować można u pań (według niektórych badań aż pięciokrotnie). Przede wszystkim jest to spowodowane budową ciała – statystycznie kobiety mają mniejszą masę ciała niż mężczyźni, dlatego też taka sama ilość substancji działa na nie z większą siłą. Dodatkowo organizm kobiety prędzej odczuwa negatywne konsekwencje nadużywania narkotyków – szybciej dochodzi do jego wyniszczenia. Dużą rolę odgrywa również kobiecy układ hormonalny. Trudniej im również zaprzestać brania środków odurzających, a głód narkotykowy odczuwają mocniej, przez co stopień uzależnienia od narkotyków szybciej wzrasta.
Czynniki ryzyka uzależnienia specyficzne dla kobiet i mężczyzn
Powodów nadużywania substancji psychoaktywnych i związane z tym uzależnienie narkotykowe jest wspólne dla wszystkich, jednak niektóre przyczyny częściej doprowadzają do nałogu u mężczyzn, a niektóre u kobiet. W przypadku panów, zażywanie narkotyków w młodym wieku najczęściej wiąże się z próbą uzyskania aprobaty otoczenia i akceptacji grupy. Niektóre badania wykazały, że przedstawiciele płci męskiej są bardziej podatni na uzależnienie w przypadku, gdy ich rodzic zmagał się z narkomanią. U kobiet podłoża zwykle dopatruje się w różnego rodzaju zaburzeniach psychicznych. Panie częściej sięgają po środki odurzające wskutek traumatycznych przeżyć, depresji, lęków czy innych chorób psychicznych. Narkotyk stanowi dla nich ucieczkę od przykrych stanów emocjonalnych i chwilowo pomaga w regulacji nieprzyjemnych emocji. Co ciekawe, zwykle zażywanie środków odurzających oraz uzależnienie dotykają przedstawicielki płci żeńskiej posiadające wykształcenie wyższe – powodów doszukiwać się można w przewlekłym stresie związanym z wysiłkową psychicznie pracą.
Różnice w postrzeganiu i stygmatyzacji uzależnionych mężczyzn i kobiet w społeczeństwie
Mimo, iż uzależnienie od narkotyków częściej dotyka mężczyzn, to kobiety są znacznie bardziej narażone na stygmatyzację społeczną wynikającą z wystąpienia nałogu. Zwykle ukrywają przed innym zażywanie środków odurzających. Powodem jest strach przed krytyczną oceną społeczeństwa, która okazuje się być wyjątkowo dotkliwa. Chcąc zachować pozory normalnego życia, boją się przyznać do swojego problemu przed najbliższymi. Co gorsza, w przypadku, gdy kobieta decyduje się na podjęcie terapii uzależnień oraz udaje się do specjalistycznej placówki, jak ośrodek uzależnień, o wiele rzadziej otrzymuje wsparcie od swojego partnera. Zostaje wówczas sama ze swoim problemem, co jest demotywujące. Kobiety częściej oskarżane są o zaniedbywanie swoich obowiązków rodzicielskich i zawodowych – w znacznie większym stopniu, niż mężczyźni. Mimo tego częściej podejmują terapię i bardziej się w nią angażują.
Kluczowe znaczenie dla podjęcia leczenia ma więc zaprzestanie stygmatyzacji osób zmagających się z uzależnieniem. Pamiętajmy, że jest to choroba, nie zaś wyraz słabej woli i każdy, niezależnie od płci, zasługuje na wsparcie w walce z tym trudnym zaburzeniem.
Dostosowane metody leczenia i wsparcia dla kobiet i mężczyzn
Warto zaznaczyć, że pomimo, iż mechanizmy uzależnienia od narkotyków są podobne u obu płci, leczenie uzależnień powinno przebiegać nieco inaczej u mężczyzn i kobiet. Naturalnie zarówno w przypadku przedstawicieli płci męskiej, jak i żeńskiej, podstawą jest detoks i terapia, w jej trakcie należy jednak uwzględniać różnice w ich psychice. W przypadku pań, najbardziej skutecznym sposobem okazuje się być terapia poznawczo-behawioralna oraz podejście holistyczne, lecz podstawą jest przede wszystkim indywidualne podejście. W ośrodku leczenia uzależnień Medjol możesz liczyć na profesjonalną pomoc – niezależnie od Twojej płci. Nasza profesjonalna kadra dostosowuje metody leczenia do Twoich potrzeb i skutecznie pomoże Ci pokonać uzależnienie od narkotyków. Jeżeli więc zauważysz u siebie objawy narkomanii – zgłoś się do naszej placówki. Zawalcz o trzeźwe życie i odzyskaj nad nim kontrolę!