Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Tomasz Nikiel.
Kategoria: Alkoholizm

Udostępnij

Nadużywanie każdej substancji psychoaktywnej prowadzi do negatywnych skutków zdrowotnych. Nie inaczej jest w przypadku alkoholu, będącego jedną z najpopularniejszych używek. Niestety, ze względu na jego legalność, powszechną dostępność oraz kulturę picia obecną w wielu krajach, wiele osób bagatelizuje niekorzystne konsekwencje jego nadmiernego spożywania, które niekiedy mogą być niezwykle groźne – zarówno dla zdrowia, jak i nawet życia. Wyjaśniamy, jak nadużywanie alkoholu wpływa na organizm człowieka.

Wpływ nadmiernego picia na układ trawienny

Skutki picia alkoholu w nadmiernych ilościach obejmują szereg bardzo nieprzyjemnych  konsekwencji – zarówno na płaszczyźnie psychicznej, jak i fizycznej. Jednym z najbardziej narażonych na długofalowe nadużywanie etanolu jest układ trawienny, a w szczególności wątroba. Organ ten odpowiada za eliminowanie toksyn z organizmu i to właśnie w nim zachodzi metabolizm napojów wyskokowych. Z czasem, jeżeli nie zostanie podjęte leczenie alkoholizmu, dochodzi do rozwoju przewlekłego zapalenia wątroby, czego następstwem jest włóknienie. Proces ten prowadzi do nieodwracalnego już stanu marskości organu.

Oddziaływanie trunków alkoholowych na układ trawienny nie ogranicza się jednak wyłącznie do wątroby. Długotrwałe skutki picia alkoholu prowadzą także do nieżytu żołądka i choroby wrzodowej, podrażnienia przełyku i jamy ustnej oraz ogólnego obniżenia odporności, a nawet raka. W konsekwencji mogą wystąpić wymioty, wzdęci, przewlekłe bóle czy krwotoki z przełyku, często pojawiają się również nudności, stany zapalne błony śluzowej czy refluks.

Skutki alkoholu na układ nerwowy

Niezwykle niebezpieczne skutki spożywania alkoholu w nadmiarze dotyczą również układu nerwowego. Nadużywanie etanolu może mieć poważne, długotrwałe, a niekiedy nawet nieodwracalne konsekwencje dla funkcjonowania mózgu. Wpływa on negatywnie na jego zdolność do przetwarzania oraz zapamiętywania informacji, myślenia czy też koncentracji. W konsekwencji może dojść do zaburzeń pamięci i zmniejszenia zdolności poznawczych, przy jednoczesnym zwiększeniu ryzyka chorób neurodegeneracyjnych, jak choroba Alzheimera czy Parkinsona, a także udaru. Ponadto alkohol spożywany w nadmiernych ilościach często prowadzi do redukcji objętości mózgu oraz jego uszkodzenia, konsekwencją czego jest niekiedy polineuropatia, czyli upośledzenie przekazywania impulsów pomiędzy mózgiem a ciałem. Aby temu zapobiec, osoba nadużywająca etanolu powinna udać się na odwyk alkoholowy.

Alkohol a zdrowie psychiczne

Nadużywanie alkoholu ma niestety także ogromny wpływ na psychikę osoby. Podstawowym zaburzeniem będącym jego konsekwencją jest uzależnienie alkoholowe – to właśnie ono prowadzi człowieka dotkniętego nałogiem do nadmiernego spożywania substancji. Jego rozwój doprowadza w dłuższej perspektywie do zmian charakterologicznych, takich jak nasilona agresja, rozdrażnienie, a także do wykształcenia się zaburzeń psychicznych. Oprócz chorób w postaci depresji, zaburzeń lękowych czy dwubiegunowych, zwiększa się również ryzyko otępienia, psychozy czy paranoi alkoholowej. Ta ostatnia ma negatywny wpływ na życie rodzinne osoby dotkniętej uzależnieniem – często polega na urojeniach dotyczących niewierności małżeńskiej, prowadząc niekiedy do tragicznych konsekwencji. W skrajnych sytuacjach konieczne okazać się może wówczas przymusowe leczenie alkoholizmu.

Niestety w przypadku wysokiego stadium nałogu nie pomoże nawet samodzielne odstawienie alkoholu. Efekty mogą być groźne i skutkować bardzo niebezpiecznym dla życia majaczeniem czy padaczką alkoholową. Z tego względu niezwykle ważne jest zgłoszenie się wówczas o pomoc do specjalistycznej placówki – opieki udzieli nasz prywatny ośrodek leczenia uzależnień Medjol.

Nadmierne spożycie alkoholu a starzenie się organizmu

Jedną z bagatelizowanych konsekwencji nadużywania alkoholu, jest starzenie się organizmu. Oprócz przyspieszenia uszkodzeń organów wewnętrznych, na nadmiernym spożywaniu napojów wyskokowych cierpi również nasza skóra. Z czasem staje się bardzo przesuszona, a jej kolor nabiera ziemistej, szarej barwy. Przyspieszony proces starzenia zmniejsza jej jędrność oraz uwidacznia zmarszczki. Alkohol zaburza gospodarkę hormonalną oraz wypłukuje z organizmu cenne składniki, takie jak witamina A czy E, których obecność ma duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania skóry.

Warto zaznaczyć, że nadmierne spożywanie alkoholu ma negatywny wpływ nie tylko na ciało i umysł osoby dotkniętej uzależnieniem, ale również jej najbliższe otoczenie. Wśród rodzin, w których jeden z rodziców zmaga się z nałogiem często występuje choroba “dzieci alkoholików” – tzw. syndrom DDA przejawiający się zaburzeniami na tle psychicznym w wieku dorosłym wskutek choroby alkoholowej opiekuna. Pogorszeniu ulegają relacje rodzinne, niemal na każdej płaszczyźnie – między innymi dlatego tak ważne jest podjęcie leczenia, najlepiej w specjalistycznym ośrodku. Nie bój prosić się o pomoc – zgłoś się do placówki leczenia uzależnień Medjol i zawalcz o lepsze życie!

O autorze: Tomasz Nikiel

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button