Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Tomasz Nikiel.
Kategoria: Narkomania

Udostępnij

Środki odurzające stopniowo uniemożliwiają człowiekowi normalne funkcjonowanie i prowadzą do wyniszczenia organizmu. Pogorszeniu ulega stan psychiczny oraz relacje z najbliższymi, którzy czują się zupełnie bezradni w obliczu postępującego uzależnienia. Próba uświadomienia wagi problemu zwykle kończy się awanturą, wyparciem czy nawet atakiem agresji. Nie pomoże również szantaż emocjonalny. Aby wyjść z nałogu, konieczna jest terapia uzależnień od narkotyków przeprowadzana przez specjalistów. Wyjaśniamy, jak przebiega oraz jakie jest jej znaczenie w procesie leczenia.

Znaczenie terapii w leczeniu uzależnień

Ze względu na to, jak podstępnym i złożonym zaburzeniem jest narkomania, dotknięta nią osoba ma ogromne trudności w samodzielnej walce z chorobą. Próby odstawienia środków odurzających na własną rękę, szczególnie w zaawansowanych przypadkach uzależnienia, są stanowczo odradzane. Może to doprowadzić do wystąpienia bardzo silnych objawów głodu narkotykowego, a w niektórych przypadkach – nawet śmierci. Z tego względu niezwykle ważne jest leczenie uzależnień od narkotyków w specjalistycznej placówce i pod okiem specjalistów. Pierwszym krokiem jest detoks – odtrucie organizmu z substancji. Duże znaczenie dla procesu wychodzenia z nałogu ma odpowiednio przeprowadzona terapia narkotykowa.

Leczenie narkomanii to długotrwały proces, który obejmuje kilka sfer życia – psychiczną, fizyczną, moralną oraz społeczną. Aby było skuteczne, powinno być przeprowadzone w specjalistycznej placówce, jaką jest ośrodek uzależnień od narkotyków. Nałóg sprawia, że osoba traci kontrolę nad swoim życiem – dawne zainteresowania i relacje schodzą na dalszy plan, a cała jej uwaga skupia się na zdobywaniu i zażywaniu środka odurzającego. Konieczne jest więc uświadomienie choremu, jak używka wpływa na jego życie oraz jak poradzić sobie z przymusem jej przyjmowania. Ze względu na to, że substancja przez długi czas była obecna w organizmie, trzeba ponownie nauczyć się żyć w trzeźwości, a także dysponowania wolnym czasem i rozpoznawania sygnałów nawrotowych.

Detoksykacja narkotykowa jako pierwszy etap terapii odwykowej

Każde leczenie narkomanii powinno rozpoczynać się od odtrucia. Detoksykacja narkotykowa to proces, którego celem jest oczyszczenie organizmu ze szkodliwych substancji oraz przywrócenie równowagi biologicznej. To bardzo istotny etap, który umożliwia bezpieczne przerwanie ciągu narkotykowego i redukcję uciążliwych objawów zespołu abstynencyjnego. W jej trakcie osobie zmagającej się z nałogiem podaje się elektrolity, witaminy i minerały drogą kropelkową, aby uzupełnić niedobory składników kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania organów. Detoks narkotykowy powinien odbywać się pod ścisłym nadzorem profesjonalistów, którzy na bieżąco monitorują stan pacjenta oraz regulują dawkowanie leków. Warto również zaznaczyć, że mimo, iż potrafi on znacząco zmniejszyć przykre dolegliwości związane z odstawieniem substancji odurzających, nie likwiduje ich całkowicie. Właśnie dlatego konieczna jest stała opieka medyczna, którą zapewni specjalistyczny ośrodek leczenia uzależnień Medjol.

Terapia indywidualna a grupowa: zalety i wady

Jak już wcześniej było wspomniane, aby odwyk narkotykowy był skuteczny, konieczna jest terapia uzależnień, często wspomagana farmakoterapią. W jej trakcie osoby zmagające się z nałogiem dążą do poznania mechanizmów uzależnienia, które nimi kierują, uczą się asertywności oraz dysponowania czasem wolnym. Etap ten może przybrać formę terapii indywidualnej lub grupowej. W przypadku tej pierwszej, pacjent pracuje ze specjalistą, który poświęca mu całą uwagę i pomaga osobie w wypracowaniu zdrowych nawyków oraz zrozumienie podłoża swojego uzależnienia. Ma na celu naukę radzenia sobie z trudnymi emocjami bez uciekania się do środka odurzającego oraz budowania zdrowych relacji. Początkowo dla pacjenta otworzenie się przed terapeutą może być jednak trudne, a skupienie pełnej uwagi na nim niekomfortowe.

Terapia grupowa ma zaś na celu pokazanie osobie, że nie jest jedyną, która zmaga się z problemem narkomanii. Wyzwanie niewątpliwie stanowi dyskomfort związany z dzieleniem się przykrymi doświadczeniami z nieznajomymi oraz strach przed oceną. Z czasem jednak człowiek zaczyna rozumieć, że nie ma czego się wstydzić, a jego przeżycia są często bardzo podobne do przeżyć pozostałych ludzi w grupie. Największą skutecznością cechuje się odwyk narkotykowy, w którym terapia grupowa połączona jest z indywidualną. Dzięki temu można dopasować jego przebieg do potrzeb pacjenta, a jednocześnie zapewnić mu wsparcie i zrozumienie od innych osób zmagających się z podobnymi problemami.

Wpływ terapii rodzinnej na odwyk narkotykowy

Ogromne znaczenie dla procesu wychodzenia z nałogu ma również terapia rodzinna. W jej trakcie najbliżsi są w stanie lepiej zrozumieć procesy zachodzące w psychice człowieka uzależnionego oraz nauczyć się rozpoznawać typowe objawy nałogu. Członkowie rodziny poznają również narzędzia niezbędne do radzenia sobie z przykrymi skutkami. Jeżeli Twój bliski zmaga się z narkomanią – zgłoś się o pomoc do specjalistycznego ośrodka Medjol. Odwyk od narkotyków pomoże w przywróceniu kontroli nad własnym życiem oraz w powrocie do trzeźwości.

O autorze: Tomasz Nikiel

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button