Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Tomasz Nikiel.
Kategoria: Warto wiedzieć

Udostępnij

Według polskiego prawa bezdomnym jest osoba, która nie mieszka w lokalu mieszkalnym, nie jest nigdzie zameldowana na pobyt stały oraz nie najmuje lokalu. Najczęściej są to osoby, które zmagają się z wieloma problemami, nie mają wsparcia, ani bliskich osób, a czasami nadużywają alkoholu i innych substancji. Bezdomni często tracą satysfakcję z normalnego życia, nie mają motywacji do zmiany i oddalają się od ogólnie przyjętych przez społeczeństwo norm. Jakie są najczęstsze przyczyny bezdomności oraz jaki ma to związek z rozwojem uzależnienia od alkoholu?

Jakie są przyczyny bezdomności?

Do najczęstszych przyczyn bezdomności należą:

  • rozpad rodziny i stosowanie przemocy,
  • rozwód,
  • eksmisja z lokalu
  • nałogi i uzależnienia od alkoholu, narkotyków, hazardu,
  • bieda,
  • problemy z prawem,
  • brak pracy i możliwości znalezienia zatrudnienia,
  • trudna sytuacja ekonomiczna,
  • bezrobocie,
  • choroby powodujące społeczne wykluczenie,
  • świadomy wybór.

Przyczyny bezdomności często się ze sobą łączą. Brak pracy może powodować alkoholizm, a ten nieleczony prowadzi do rozpadu rodziny, co w konsekwencji pozbawia chorego zarówno źródła dochodu, jak i miejsca do zamieszkania. Pobyt w zakładzie karnym lub ośrodku wychowawczym, który jest formą izolacji sprawia, że często takie osoby nie mają gdzie się udać, dlaczego znajdują miejsce na ulicy. Wśród bezdomnych nie brakuje również obcokrajowców, którzy przekroczyli granicę niezgodnie z prawem i na przykład w obawie przed deportacją, nie rejestrują swojego pobytu.

Wpływ uzależnienia na bezdomność

Jedną z przyczyn bezdomności jest również alkoholizm. Nieleczona choroba alkoholowa doprowadza do utraty pracy, rozpadu rodziny, długów i poważnych konsekwencji prawnych. Chory,  który staje się bezdomnym w wielu przypadkach odnajduje nowych znajomych, którzy również zmagają się z uzależnieniem od picia. Takie środowisko jedynie potęguje alkoholizm. Tworzy się błędne koło z którego bardzo trudno wyjść. Osoba uzależniona musi wykazać wolę leczenia oraz odnaleźć w sobie motywację do przerwania ciągu. Istnieje wiele miejsc, które pomagają bezdomnym. Warunkiem zatrzymania się w ośrodku jest trzeźwość. Pomoc w uzależnieniu w dużej mierze opiera się na odpowiednio przeprowadzonym detoksie oraz terapii indywidualnej i grupowej. Warto pamiętać, że nieleczony alkoholizm prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a często również do śmierci.

Alkoholizm może być przyczyną bezdomności, w takim samym stopniu, jak bezdomność może być przyczyną alkoholizmu. Brak rodziny, pracy, mieszkania, motywacji do działania i nadziei na lepsze jutro jest przyczyną sięgania po kieliszek. Im mniejsza satysfakcja z życia, tym częstsza ucieczka w nałóg. W ten sposób nakręca się spirala bezdomności i alkoholizmu. Środowisko osób w kryzysie bezdomności również nie wspomaga wytrwania w trzeźwości. Osoba uzależniona od alkoholu i pozbawiona dachu nad głową często jest negatywnie postrzegana przez społeczeństwo. Warto pamiętać, że ludzie, którzy znajdą się w trudnej sytuacji życiowej mogą skorzystać z ogólnodostępnych ośrodków lub noclegowni. Nie tylko oferują miejsce do spania, ale także pomagają znaleźć pracę i oferują wsparcie psychologiczne.

Jak pomóc osobie bezdomnej?

Jeżeli zastanawiasz się jak pomóc osobie bezdomnej, to w pierwszej kolejności sprawdź wykaz placówek noclegowych, miejsc tymczasowych, a także jadłodajni łaźni czy pralni. Wolontariusze w takich punktach oferują niezbędną pomoc. Tam osoba bezdomna może nie tylko zjeść ciepły posiłek i się ogrzać, ale także wygodnie się wyspać, zadbać o swoją higienę czy wyprać ubranie. W wielu przypadkach, jedynym warunkiem skorzystania jest zachowanie trzeźwości. Wpływ alkoholu na człowieka jest tak duży, że zamiast dachu nad głową, wygrywa chęć sięgnięcia po kieliszek – uzależnienie oznacza przymus, nad którym w zaawansowanym stadium nie można samodzielnie zapanować.

Ośrodek odwykowy zapewnia kompleksowe wsparcie każdemu, kto chce uwolnić się od nałogu. Pobyt w komfortowych warunkach, z dala od toksycznego środowiska pomaga spojrzeć na swoją sytuację z innej perspektywy. Specjaliści nie tylko dobierają farmakoterapię, ale przede wszystkim zapewniają kompleksową terapię psychologiczną oraz terapię nawrotów. Przebywanie w grupie osób, które zmagają się z podobnymi problemami, również jest formą wsparcia. Bezpieczne, przyjazne środowisko sprzyja w utrzymywaniu trzeźwości i daje poczucie wsparcia.

Jeżeli chcesz zaangażować w pomoc osobom bezdomnym, możesz przekazać 1,5% swojego podatku na organizacje, które wspierają osoby w kryzysie, oddać ubrania i tekstylia na zbiórki,  a także zaangażować się w działalność fundacji czy stowarzyszenia. Kluczowe jest wsparcie psychologiczne i w przypadku uzależnień – odwyk i terapia. Leczenie z uzależnienia to skomplikowany i trudny proces. Chory sam musi wykazać wolę walki o swoje zdrowie i życie. W przeciwnym razie leczenie nie przyniesie oczekiwanych efektów. Istnieje również duże prawdopodobieństwo nawrotu.

O autorze: Tomasz Nikiel

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button