Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Tomasz Nikiel.
Kategoria: Warto wiedzieć

Udostępnij

Hazard jako uzależnienie to choroba, która podobnie jak inne typy uzależnienia, niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje. Nałóg ten negatywnie odbija się na całym życiu osoby, wpływając na jej zdrowie psychiczne i fizyczne, sposób myślenia oraz postrzegania własnego ja. Marzenie o wielkiej wygranej, przyćmiewa jej zdolność do racjonalnej oceny sytuacji, a stałe podwyższanie stawek w trakcie gry nieuchronnie prowadzi do ogromnych problemów finansowych. Niestety przykre skutki tego zaburzenia odczuwa nie tylko sam chory, ale także jego najbliższe otoczenie. Wyjaśniamy, jak uzależnienie hazardowe wpływa na relacje interpersonalne osoby zmagającej się z nałogiem.

Jak hazard wpływa na codzienne życie rodziny?

Uzależnienie od hazardu szczególnie negatywnie odbija się na rodzinie chorego. Dla człowieka, który wpada w sidła nałogu, granie na pieniądze staje się stopniowo jedynym obiektem zainteresowań. Osoba uzależniona od hazardu szczerze wierzy w to, że jest w stanie wpłynąć na ostateczny wynik rozgrywki, wypierając fakt, że rezultat zależy wyłącznie od przypadku. Marząc o wielkiej wygranej przeznacza coraz więcej pieniędzy na granie, które wskutek częstych przegranych bardzo szybko traci. Gdy wynagrodzenie z pracy nie wystarcza, fundusze najczęściej zdobywa poprzez wykorzystywanie rodzinnych oszczędności, sprzedaż wartościowych przedmiotów czy też częste pożyczki. Niestety jego działania znacznie pogarszają sytuację materialną rodziny, która wskutek patologicznego hazardu jej członka popada w coraz większe długi. Problemy finansowe przekładają się również na pogorszenie zdrowia psychicznego i fizycznego małżonków oraz dzieci. Żyją oni w ciągłym stresie i niepewności, coraz częściej doświadczają przykrych stanów emocjonalnych wynikających z frustracji i poczucia bezradności. Członkowie rodziny podejmują próby kontroli nad osobą, która ma problemy z hazardem, chcą uświadomić jej, że wpadła w sidła nałogu oraz przekonać ją, aby udała się na leczenie hazardu, co niestety najczęściej okazuje się być nieskuteczne.

Uzależnienie od hazardu a relacje z partnerem/partnerką

Wraz z rozwojem uzależnienia od hazardu, osoba coraz bardziej izoluje się od partnera/partnerki, staje się emocjonalnie niedostępna i obojętna. W celu ukrycia nałogu ucieka się do kłamstwa i manipulacji. Ignoruje przy tym uczucia ukochanej lub ukochanego, wszelkie wyrażane przez nich obawy bagatelizuje, a na sugestie udania się na odwyk od hazardu reaguje agresją. Coraz częstsza nieobecność w domu czy pracy i malejące zainteresowanie bliskimi sprawia, że zaniedbuje on obowiązki rodzinne i zawodowe, obciążając nimi swoją drugą połówkę. Partner/partnerka początkowo również wypiera istnienie problemu i stara się usprawiedliwiać zachowanie uzależnionego. Z czasem jednak zaczyna rozumieć, że jego postępowanie jest irracjonalne. Chcąc powstrzymać ukochanego przed uczestnictwem w grach hazardowych, próbuje ją kontrolować. Niestety zwykle działania te wywołują w osobie zmagającej się z nałogiem skrajne emocje – ogromną złość, frustrację, desperacje i obietnice poprawy, która nie następuje. Niekiedy ucieka się ona nawet do przemocy. Wszystkie te aspekty sprawiają, że partnerka/partner czują się skrzywdzeni i nieufni wobec ukochanego/ukochanej. Całe ich życie zaczyna się koncentrować na chorobie członka rodziny, a stały stres powodują wyczerpanie, stany lękowe i depresyjne czy też bezsenność, co z czasem może prowadzić do rozpadu związku. Pamiętaj, że jeżeli Twoja ukochana osoba przejawia objawy patologicznego hazardu, jedynym skutecznym sposobem na poprawę jej stanu i odbudowaniu relacji jest intensywna terapia, najlepiej w specjalistycznej placówce, takiej jak ośrodek uzależnień.

Wpływ hazardu na dzieci w rodzinie

Patologiczny hazard wpływa na całą rodzinę, jednak jego konsekwencje najbardziej dotkliwie odczuwają dzieci. Mimo, iż mogą nie rozumieć lub nie wiedzieć, dlaczego zachowanie rodzica uległo zmianie, bardzo intensywnie przeżywają emocje związane z ochłodzeniem relacji z opiekunem i uczuciami nieuzależnionej matki/ojca. Czują się porzucone i zaniedbane przez chorego, a przez nieprzewidywalność jego zachowań żyją w ciągłym stresie. Czasem również rodzi się w nich przekonanie, że trudna sytuacja w domu jest ich winą. Starsze dzieci często opiekują się swoim młodszym rodzeństwem i starają się przejmować na siebie niektóre obowiązki domowe, co dodatkowo je obciąża. Najmłodsi członkowie rodziny tracą przez to zaufanie do uzależnionego rodzica i poczucie bezpieczeństwa, tak ważnego dla ich prawidłowego rozwoju. Wskutek nałogu opiekuna mogą wykształcić się w nich zaburzenia psychiczne – depresja, choroba dwubiegunowa czy stany lękowe. Patologiczny hazard w rodzinie zwiększa również prawdopodobieństwo podejmowania ryzykownych, czasem nielegalnych zachowania, a także rozwoju różnego typu uzależnień. Aby temu zapobiec, bardzo istotne jest zapewnienie dzieci, że nie są odpowiedzialne za całą sytuację. Warto również uświadomić im, że problemy może rozwiązać ośrodek uzależnień od hazardu oraz terapia.

Jak hazard wpływa na relacje z przyjaciółmi i współpracownikami?

Negatywne konsekwencje patologicznego hazardu odczuwa nie tylko rodzina, ale także przyjaciele uzależnionego. Osoba zmagająca się z nałogiem traci zainteresowanie bliskimi znajomymi, a w przypadku, gdy próbują nakłonić go do zaprzestania grania, może nawet próbować całkowicie zerwać relacje. Czasami również porzuca ich na rzecz ludzi, którzy popierają jego uczestnictwo w grach hazardowych lub sami biorą w nich udział. Uzależnienie w ogromnym stopniu wpływa również na środowisko pracownicze. Chory coraz częściej zaniedbuje swoje zawodowe obowiązki, nadwyręża zaufanie przełożonych, niekiedy całkowicie porzucając pracę. Warto jednak zaznaczyć, że z uzależnienia da się wyjść! Jeżeli czujesz, że wpadasz w sidła nałogu, nie czekaj i zgłoś się o pomoc!

O autorze: Tomasz Nikiel

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button