Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Tomasz Nikiel.
Kategoria: Alkoholizm

Udostępnij

Każda osoba uzależniona od alkoholu przeznacza na picie większość swojego czasu i energii. Czynność wypełnia jej czas wolny i dominuje na spotkaniach ze znajomymi, a jednocześnie staje się jedynym sposobem na radzenie sobie ze stresem i problemami. W wyniku długiego okresu, w którym człowiek koncentrował swoje życie wokół napojów wyskokowych, traci zdolność do organizacji swojego czasu. Gdy więc podejmuje decyzję o zaprzestaniu ich spożywania, a nie został nauczony życia w trzeźwości, niestety często uzależnienie od alkoholu przekształca się w zależność od innej substancji lub zachowania. Wyjaśniamy, skąd bierze się mechanizm oraz dlaczego występuje.

Współwystępowanie uzależnień – kiedy alkoholizm idzie w parze z innymi nałogami

Wiele osób zmagających się z nałogiem z czasem zauważa negatywne konsekwencje, dlatego podejmuje decyzję o zaprzestaniu picia. Nie chcą udać się na leczenie uzależnień do specjalistycznego ośrodka, próbują na własną rękę poradzić sobie z alkoholizmem. Niestety, wraz z przerwaniem regularnego zażywania napojów wyskokowych wiąże się szereg przykrych objawów, zwanych zespołem abstynencyjnym. Oprócz nieprzyjemnych symptomów fizycznych pojawia się także uczucie napięcia, niepewności, lęku, a niekiedy również depresji. Usilnie poszukując ulgi w bólu i cierpieniu, wpaść może w tzw. uzależnienie krzyżowe lub mieszane. Pierwsze pojęcie określa zdolność jednej substancji do tłumienia objawów zespołu abstynencyjnego wywołanych przez inną substancję i podtrzymaniu stanu uzależnienia fizycznego. Drugi termin odnosi się zaś do zastąpienia alkoholu innym nałogiem, wynikającym z nieumiejętności odnalezienia się w trzeźwym życiu. Uwzględnia on różne rodzaje uzależnień – zarówno behawioralne, jak i od środków odurzających.

Uzależnienie od alkoholu a narkotyki: częste kombinacje i ryzyko

Jednym z najczęstszych współwystępujących uzależnień spowodowanych odstawieniem napojów wyskokowych jest alkoholizm i narkomania. Osoba zmagająca się z nałogiem często stosuje wymówki, stwierdzając, że przecież nie zrezygnuje ze wszystkiego, a nałóg musi zostać zastąpione czymś innym. Występuje w niej błędne przekonanie, że odmienna substancja miała na celu wyłącznie chwilowe ulżenie w cierpieniu. Niestety jest to bardzo podstępna pułapka – z czasem pozornie niewinne i sporadyczne przyjmowanie narkotyków przekształca się w ich nadużywanie. Początkowo niewielkie ilości środka odurzającego, którym najczęściej jest marihuana i amfetamina, przestają być wystarczające. Człowiek jest zmuszony do zażywania coraz większych dawek, co nieuchronnie prowadzi do rozwoju uzależnienia. Dodatkowo często osoba taka ostatecznie wraca do alkoholu i łączy go z narkotykami, stwarzając ogromne niebezpieczeństwo dla swojego zdrowia, a nawet życia.

Warto zaznaczyć, że trzeźwienie nie jest stanem, a procesem, w tym również nabywaniem umiejętności gospodarowania czasem. Samodzielne „leczenie” uzależnienia od alkoholu nie uwzględnia nauki życia w trzeźwości ani sposobów radzenia sobie z problemami bez używki, a jedynie zaprzestaniem korzystania z przedmiotu nałogu. Bez udania się o pomoc do specjalistycznych placówek, jak ośrodek uzależnień alkoholowych, mechanizmy uzależnienia pozostają z człowiekiem.

Czynniki ryzyka dla wielokrotnych uzależnień

Najbardziej narażone na współwystępowanie uzależnień są osoby, które zmagają się już z jednym nałogiem. Ze względu na kładzenie nacisku na abstynencję od konkretnej substancji, człowiek tłumaczy zażywanie innego środka odurzającego tym, że to nie od niego jest uzależniony. Niestety pomija przy tym fakt, iż jego mózg dalej poszukuje kojarzonego z alkoholem przypływu dopaminy, a psychologiczne mechanizmy uzależnienia nadal rządzą jego postępowaniem. Aby zapobiec mieszanemu nałogowi, konieczne jest uświadomienie sobie ich istnienia – pomoże w tym prywatny ośrodek uzależnień Medjol, w którym detoks połączony z odpowiednio dobraną terapią pozwalają skutecznie rozwiązać problem.

Osoby zmagające się z nałogiem to jednak niejedyna grupa narażona na współwystępowanie uzależnień. Dużą podatność na ich wykształcenie wykazują także osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne – pragnąc poczuć ulgę, zapełnić pustkę czy chwilowo zapomnieć o swoich problemach mogą sięgać po przeróżne substancje psychoaktywne. Znacznie częściej wykazują one tendencję do ich nadużywania, spowodowane trudnymi emocjami, które nimi targają. Niestety poprawa stanu po alkoholu czy narkotykach jest jedynie chwilowa, a w dłuższej mierze prowadzi do pogorszenia stanu psychicznego.

Skomplikowane leczenie w przypadku współwystępowania uzależnień

Uzależnienie alkoholowe połączone z zależnością od innych substancji to poważna choroba, a jej leczenie jest bardzo skomplikowane. Wymaga ono specjalistycznej opieki lekarskiej i intensywnej terapii, zwykle połączonej z farmakoterapią. Potrzebny jest dłuższy czas, aby przepracować konkretne mechanizmy obronne i zachowania i nauczyć osobę dotkniętą nałogiem radzenia sobie z emocjami. Mimo że zdrowienie jest długotrwałym procesem, z uzależnienia da się wyjść! Pomoże Ci w tym nasz ośrodek leczenia uzależnień Medjol – jeśli więc zmagasz się z nałogiem, nie bój prosić się o wsparcie. Zawalcz o swoje życie!

O autorze: Tomasz Nikiel

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button