Napisane przez:
Ośrodek NZOZ Leczenie Uzależnień i Detoks Warszawa
Terapeuta Uzależnień: Tomasz Nikiel.
Kategoria: Narkomania

Udostępnij

Podjęcie decyzji o udaniu się na odwyk narkotykowy jest trudna dla wielu osób zmagających się z nałogiem. Oprócz bardzo silnej, niemal nieodpartej potrzeby zażywania środka odurzającego, człowiek dotknięty narkomanią obawia się stygmatyzacji społecznej związanej z przyznaniem się do uzależnienia. Mimo strachu i licznych obaw, wielu ludzi ostatecznie decyduje się na odwyk od narkotyków w specjalistycznym ośrodku i wychodzi z nałogu. Co jednak po jego zakończeniu? Przedstawiamy, jakie największe wyzwania stoją przed osobami, które zakończyły pobyt w placówce zajmującej się leczeniem uzależnień oraz jak sobie z nimi radzić.

Wsparcie rodziny i bliskich w procesie powrotu do społeczeństwa

W wytrwaniu w trzeźwości, po zakończeniu leczenia w ośrodku uzależnień, niezbędne jest wsparcie rodziny. Niestety wielu ludzi w aktywnym stadium nałogu dokonywało działań, które bardzo negatywnie odbiły się na psychice najbliższych. Niekiedy jest im niezwykle trudno wybaczyć zachowania swojego bliskiego oraz na nowo mu zaufać. Często czują konieczność dalszej kontroli nad osobą po odwyku, a skryte urazy dają o sobie znać w postaci kłótni i pretensji. Ogromne znaczenie ma więc zrozumienie przez rodzinę, jakie mechanizmy rządziły zachowaniem osoby przed podjęciem leczenia. Ważne jest uświadomienie sobie, że chory nie robił tego z własnej woli, a z powodu utraty kontroli nad własnym postępowaniem. Pamiętajmy, że narkomania to choroba, która odbiera człowiekowi możliwość racjonalnego podejścia do nałogu i znacznie utrudnia, a czasami również uniemożliwia samodzielne odstawienie substancji. Dobrym pomysłem jest praca ze specjalistą – terapeuta uzależnień pomoże najbliższym zrozumieć mechanizmy uzależnienia, a także pokaże, jak można okazać wsparcie. Dodatkowo wyjaśni im, że leczenie uzależnień od narkotyków to długotrwały proces, a w chorobę wpisane są nawroty. Duże znaczenie ma więc nauczenie się rozpoznawania przez najbliższych objawów nałogu i skuteczne zapobieganie jego skutkom.

Radzenie sobie z presją społeczną i stygmatyzacją

Jedną z największych przeszkód stojących przed osobą po przebytym leczeniu uzależnienia są trudności związane ze stygmatyzacją społeczną. Większość społeczeństwa nie rozumie, czym tak naprawdę jest narkomania oraz jakie ma podłoże, co przyczynia się do znacznego spłycenia problemu. Terapia narkotykowa i ośrodek terapii uzależnień błędnie kojarzą się z ostatecznością oraz przejawem słabej woli i nieumiejętnością radzenia sobie z zaburzeniem, które według niektórych powstało tylko z winy chorego. Padają bardzo przykre dla osoby po odwyku słowa, wynikające ze stereotypowego podejścia do uzależnienia, co niestety wielu skłania do powrotu do nadużywania substancji odurzającej.

Stygmatyzacja to bardzo trudne przeżycie dla człowieka dotkniętego narkomanią. Jeżeli jej doświadczasz, pamiętaj, że zarzuty stawiane przez członków społeczeństwa są nieprawdziwe i wynikają z niezrozumienia. Uzależnienie jest chorobą duszy i ciała, która nie zrodziła się w wyniku słabej woli. Mechanizmy nałogu wykształcają się niezależnie od człowieka, a niezwykle często są spowodowane zaburzeniami natury psychicznej i stanowią sposób radzenia sobie z nimi. Nie zapominaj również o swoich powodach podjęcia leczenia – to one powinny być podstawą wytrwania w decyzji o trzeźwości.

Wspierające środowisko i grupy wsparcia dla osób uzależnionych od narkotyków

Doskonałym pomysłem, który ułatwi wytrwanie w trzeźwości, jest uczestniczenie w spotkaniach grupy wsparcia dla osób uzależnionych od narkotyków. Należenie do niej pozwala dzielić się swoimi doświadczeniami z ludźmi dotkniętymi podobnym problemem. Spotkania pokażą Ci, że nie Ty jedyny zmagasz się z nałogiem. Dodatkowo możesz poznać sposoby radzenia sobie z zależnością od substancji odurzających stosowane przez pozostałe osoby i zastosować je w swoim przypadku. Grupy wsparcia dla uzależnionych to miejsce, w którym nie doświadczysz stygmatyzacji, a zrozumienie. Warto również po przebytym odwyku otaczać się ludźmi motywującymi do utrzymania trzeźwości i okazującymi wsparcie oraz zrezygnować z kontaktu z tymi, którzy nakłaniali Cię do zażywania narkotyków.

Znaczenie aktywności fizycznej i hobby w procesie reintegracji

Znaczenie dla utrzymania abstynencji od narkotyków ma podjęcie aktywności fizycznej i nowych hobby. Pozwoli to nie tylko na poprawę kondycji ciała, ale również pomoże w zajęciu wolnego czasu, który wcześniej przeznaczany był na zdobywanie i zażywanie środków odurzających. Dobrym pomysłem będzie zarówno rozwój nowych zainteresowań, jak i powrót do tych, które sprawiały Ci przyjemność przed popadnięciem w nałóg. Pomoże Ci w tym terapia od narkotyków odbywana w trakcie i po przebytym leczeniu narkomanii. W ośrodku leczenia uzależnień Medjol poznasz sposoby na spędzanie wolnego czasu bez sięgania po środki odurzające, a nasi specjaliści zapewnią Ci odpowiednie wsparcie również po zakończeniu pobytu w placówce. Pamiętaj, że zdecydowanie się na odwyk to oznaka odwagi, nie słabości!

O autorze: Tomasz Nikiel

Certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień.

Skuteczne
leczenie
uzależnień

Już dzisiaj skorzystaj z konsultacji terapeutycznych i przekonaj się o skuteczności programu leczenia Centrum Medycznego Medjol.

Zobacz, co może dla Ciebie zrobić

CENTRUM MEDYCZNE MEDJOL
ODDZIAŁ DETOKSYKACYJNY

Trakt Pułaskiego 15,
05-530 Czersk

OŚRODEK PSYCHOTERAPII
UZALEŻNIEŃ MEDJOL
ODDZIAŁ STACJONARNY

Ostrówek 20,
05-660 Warka (gmina)

BIURO MEDJOL

Domaniewska 17/19 lokal 133
02-672 Warszawa
Call Now Button